Pseudonim:
"Łoś"
Data urodzenia:
1924-12-29
Data śmierci:
1950-05-17
Funkcja:
z-ca d-cy drużyny
Miejsce urodzenia:
Falęcin, powiat Grodzis Mazowiecki
Imiona rodziców :
Jan - Kazimiera z domu Wigier
Wykształcenie:
Uczeń Szkoły Inżynierskiej Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda. Mechanik.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Szare Szeregi, Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Podokręg Zachodni AK, kryptonim „Hallerowo”, „Hajduki” „Cukrownia”, Obwód Błonie „Bażant” - Ośrodek Milanówek „Mielizna”, "Pszczoła"
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa „Kampinos” - batalion mjr. „Korwina” - kompania kpt. ”Mścisława” - IV pluton
Szlak bojowy:
Kampinos. Uczestnik walk o wieś Pociechę, Janówek, Brzozówkę, Truskaw i inne.
Rodzeństwo biorace udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego starszy brat Mieczysław Tuszyński ps. Bończa walczył na terenie Śródmieścia w szeregach batalionu "Bełt".
Losy po wojnie:
Pozostał w partyzantce leśnej po 1945 roku. Po zakończeniu wojny pozostawił część broni zmagazynowanej w jego domu, należącej do plutonu AK, którego był członkiem. Aresztowany przez władze komunistyczne pod zarzutem zorganizowania zbrojnej grupy rabunkowej wywodzącej się z byłych żołnierzy Armii Krajowej i działającej w latach 1945-1949, która miała dokonać rzekomego napadu na sekretarza ambasady brytyjskiej. 8 lutego 1950 roku skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci. Wyrok wykonano 17 maja 1950 r. Według zeznania brata Kazimierza, Mieczysława Tuszyńskiego, złożonym w Białymstoku przed prok. Waldemarem Monkiewiczem w dn. 25.10.1994 r. Kazimierz przyznał się do stawianych mu zarzutów i niepopełnionych czynów, gdyż w toku brutalnego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy MBP (podczas którego Kazimierz i jego brat Eugeniusz byli torturowani), obiecano im złagodzenie przyszłego wyroku do kary więzienia. Słowa nie dotrzymano. Kazimierz otrzymał wyrok śmierci, a Eugeniusz karę dożywotniego więzienia (na wolność wyszedł po "odwilży 1956 r." - w 1957 r.). Najstarszy z oskarżonych braci, Mieczysław otrzymał zarzut udzielenia pomocy nielegalnej organizacji zbrojnej i przechowywanie broni i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z dn. 8.02.1950 roku został skazany na 12 lat pozbawienia wolności, utratę praw publicznych i obywatelskich oraz przepadek mienia. Mieczysław spędził w więzieniu okres od 11.05.1949 do 28.05.1956.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Rodzice braci Tuszyńskich, tj. ojciec Jan Tuszyński (lat 51), matka Kazimiera z domu Wigier (50 lat) oraz siostra Janina (24 lata) zostali zamordowani przez Niemców w Falęcinie, gmina Helenów, gdzie prowadzili gospodarstwo rolne. Razem z nimi został zamordowany Tadeusz Śnieg z Milanówka, natomiast Eugeniuszowi i Kazimierzowi udało się wówczas zbiec.
Źródła:
Instytut Pamięci Narodowej, akta, Andrzej Pettyn, Milanówek - Mały Londyn, Jedwabna Konspiracja, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia wykonana w Kampinosie we wrześniu 1944 roku w okolicy miejscowości Pociecha. Siedzą od lewej: plut. pchor. Zdzisław Jóźwiak „Mewa”,  kpr. pchor. Mieczysław Kwapisiewicz „Stadnicki", kpr. Czesław Kosta ”Częstochowa" (poległ 27.09.1944),  strz. Krystian Prusak ”Maxim", st. strz. Kazimierz Tuszyński ”Łoś" i  Jerzy Wojdalski ”Tur". Fot. ze zbiorów prywatnych.

Fotografia wykonana w Kampinosie we wrześniu 1944 roku w okolicy miejscowości Pociecha. Siedzą od lewej: plut. pchor. Zdzisław Jóźwiak „Mewa”, kpr. pchor. Mieczysław Kwapisiewicz „Stadnicki", kpr. Czesław Kosta ”Częstochowa" (poległ 27.09.1944), strz. Krystian Prusak ”Maxim", st. strz. Kazimierz Tuszyński ”Łoś" i Jerzy Wojdalski ”Tur". Fot. ze zbiorów prywatnych.

Nasz newsletter