Pseudonim:
"Baśka"
Data urodzenia:
1891-00-00
Data śmierci:
1976-02-26
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Nazwisko rodowe :
Langner
Udział w konspiracji 1939 -1944 :
Od początku wojny brała czynny udział w konspiracji. Od 1940 r. wraz z mężem (mjr. Maksymilianem Węglowskim ps. "Milan") pracowała w organizującym się Ruchu Oporu przystępując do organizacji OW-KB (Organizacja Wojskowa - Korpus Bezpieczeństwa). Poszukiwana przez Gestapo, przenosi się i ukrywa w Zalesiu Górnym. Organizuje tam punkty konspiracyjne dla sztabu OW-KB. Przygotowuje kilka schronisk u tamtejszych obywateli dla ściganych przez Gestapo - również dla Żydów. W 1943 roku w czasie likwidacji przez Niemców warszawskiego getta włącza się w akcję pomocy dla ludności żydowskiej. Przyjmuje u siebie rodziny żydowskie z dziećmi, skąd w porozumieniu z księdzem Pawłem Ilińskim (kapelanem AK), przerzuca je do Zalesia Górnego i tam ukrywa w zakonspirowanej willi pani Bączkowskiej - razem zbiera się tam 21 osób.
Oddział:
Korpus Bezpieczeństwa - przydział nieznany
Odznaczenia i awanse:
Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. Awansowana do stopnia kapitana.
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kw. B 28, rząd 1, grób 17. Pochowana wraz z mężem mjr. Maksymilianem Węglowskim ps. "Milan" (1894-1965)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW (pierwotnie jako Klara Langner), MPW-kontakt. Zdjęcie mogiły udostępniła p. Beata Trzcińska, informacje przekazane przez p. Jacka Sztejerwalda na podstawie materiałów środowiska OW-KB, źródło: Powstanie Warszawskie - Batalion KB "Nałęcz" data emisji 24.09.2018 oraz MPW-kontakt
Uwagi:
Data urodzenia podawana przez ZCK w wyszukiwarce grobów: 25-01-1901. Rok urodzenia na tablicy epitafijnej - 1891.
*:
|biogram w trakcie opracowywania
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Cmentarz Powązki Wojskowe. Fot. udostępniła p. Beata Trzcińska

Cmentarz Powązki Wojskowe. Fot. udostępniła p. Beata Trzcińska

Nasz newsletter