Krystyna Berwińska-Bargiełowska

Pseudonim:
"Krystyna"
Data urodzenia:
1919-02-04
Data śmierci:
2016-11-19
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Ignacy - Karolina
Wykształcenie:
Ukończyła studia na Wydziale Dramatycznym Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, studiowała na Wydziale Humanistycznym (polonistykę) Uniwersytetu Warszawskiego.
Nazwisko w czasie okupacji:
Gogolewska
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - 1. Rejon - Grupa Bojowa "Krybar" - Teatr Lalek "Kukiełki pod Barykadą"
Dzielnica:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Losy po wojnie:
Autorka dramatów, opowiadań, powieści, licznych audycji radiowych i adaptacji klasyki dla teatrów radiowego i telewizyjnego, także tłumaczka m. in. Szekspira. Debiutowała w 1945 r. jako autorka słuchowisk radiowych. Była długoletnim kierownikiem literackim i reżyserem Teatru Ziemi Mazowieckiej. Przetłumaczyła m.in. Rycerza Ognistego Pieprzu Francisa Beaumonta i Johna Fletchera, Peryklesa i Króla Ryszarda II Szekspira, Zwodnicę Thomasa Middletona. W 1962 r. otrzymała nagrodę II stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości. Z kolei w 1975 – II nagroda w konkursie na powieść współczesną zorganizowanym przez "Czytelnika" za powieść Con amore. Przez wiele lat związana z teatrem, jako kierownik literacki i reżyser.
Miejsce śmierci:
Skolimów
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog w prasie - data emisji 22.11.2016
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter