Krystyna Maria Błędowska

Pseudonim:
"Hrabianka", „Jola”
Data urodzenia:
1920-11-23
Data śmierci:
2018-01-16
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kutno
Imiona rodziców:
Wiesław - Stanisława
Wykształcenie do 1944 r. :
Do gimnazjum i liceum uczęszczała w Bydgoszczy i Kutnie
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 roku - NSZ - Narodowe Siły Zbrojne (do roku 1942, brak danych na temat przydziału, informacja na podstawie kwestionariusza w zbiorach SPP), następnie Armia Krajowa: Obszar Warszawski Armii Krajowej - V Oddział (Łączność) - Vk (łączność konspiracyjna). Łączniczka gen. Albina Skroczyńskiego ps. „Łaszcz”
Pseudonimy:
"Jolka", "Hrabianka"
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód Śródmieście - IV zgrupowanie "Gurt" - poczet
Odniesione rany:
Kontuzjowana pod koniec sierpnia 1944 r. na wskutek zasypania gruzem.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej brat Andrzej ps "Bury" był żołnierzem batalionu "Zośka". Poległ 23 sierpnia 1944 w szpitalu Jana Bożego
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), Stalagu IV B Mühlberg, następnie osadzona w Stalagu VI C Oberlangen.
Numer jeniecki:
106863
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu służyła w II Korpusie Polskim we Włoszech, następnie w Anglii. W 1948 roku wraz z mężem i córką powróciła do Polski - drogą z Glasgow, przez obóz Prestwick, statkiem „Eastern Prince” do Gdańska Wrzeszcza. Pracowała w Izbie Rzemieślniczej, w Centralnym Zarządzie Przemysłu Koncentratów Spożywczych i w Totalizatorze Sportowym.
Nazwisko po mężu:
Krystyna Bukowska - wyszła za mąż za żołnierza 2 Pułku Ułanów
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Zmarła w Londynie, 16.01.2018 roku, w wieku 97 lat
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym. Uroczystości pogrzebowe - 2.02.2018 r.
Informacje dodatkowe:
Jej ojciec był przed wojną dyrektorem fabryki narzędzi i artykułów elektrotechnicznych – „Ciszewski i Spółka” w Bydgoszczy. Spodziewając się wybuchu wojny Wiesław Błędowski wysłał dzieci do Kutna, a następnie do Warszawy. W Warszawie Krystyna zgłosiła się do jego przyjaciela, gen. Albina Skroczyńskiego ps. „Łaszcz”(późniejszego Komendanta Obszaru Warszawskiego AK) i od 1940 roku pełniła funkcję jego łączniczki. Aresztowana przez Gestapo w kościele p.w. św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży w Warszawie, 5 czerwca 1943 roku razem z Janiną Miłowską, Heleną Krajewską i innymi gośćmi na ślubie Teofili Suchanek i porucznika Mieczysława Uniejowskiego, oficera "Osy"-"Kosy". Zwolniona z Pawiaka 12 sierpnia 1943 r. [dane o aresztowaniu za Muzeum Pawiaka]
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Studium Polski Podziemnej (SPP) w Londynie. Informację o śmierci przekazała rodzina (MPW-kontakt, Pokój Kombatanta). Zdjęcie z archiwum rodzinnego udostępniła p. Anna Withey, córka p. Krystyny Bukowskiej ps. „Hrabianka”
Publikacje :
Bańkowska Felicja, Kabzińska Krystyna, Dziewczęta ze Stalagu VI C Oberlangen, Warszawa, 1998, Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krystyna Błędowska - Bukowska „Hrabianka” (1920-2018). Zdjęcie z archiwum rodzinnego udostępniła p. Anna Withey, córka p. Krystyny Bukowskiej ps. „Hrabianka”

Krystyna Błędowska - Bukowska „Hrabianka” (1920-2018). Zdjęcie z archiwum rodzinnego udostępniła p. Anna Withey, córka p. Krystyny Bukowskiej ps. „Hrabianka”

Nasz newsletter