Pseudonim:
"Kukułka", "Lusia", "368"
Data urodzenia:
1930-02-19
Data śmierci:
2022-06-16
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
130 / 131
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Helena z domu Stępniewska
Dzieciństwo :
Urodziła się 19 lutego 1930 r. w Warszawie jako Krystyna Ewa, córka Stanisława Floryana i Heleny ze Stępniewskich. Okres przedwojenny spędziła w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mokotowska 36 m .6
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - batalion "Miłosz" - punkt sanitarny w Instytucie Głuchoniemych pl. Trzech Krzyży 4/6
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej ojciec, Stanisław Floryan "Szary Adam" był w Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy i pełnił funkcję zastępcy kierownika X Komisariatu przy ul. Szpitalnej 7
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Wiosną 1945 r. zamieszkała wraz z rodziną w Olsztynie na osiedlu nad Jeziorem Długim (ul. Rybaki).
Losy po wojnie:
Po ukończeniu szkoły podstawowej jako jedna z pierwszych uczennic uczęszczała do Gimnazjum Żeńskiego przy ul. Wyzwolenia w Olsztynie. We wrześniu 1945 r. wstąpiła do olsztyńskiego harcerstwa, gdzie aktywnie działała do czasu studiów. W 1949 r. zdała egzamin dojrzałości (według programu przyrodniczego) w Szkole Ogólnokształcącej Żeńskiej w Olsztynie. Jesienią tego roku rozpoczęła studia chemiczne na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Na trzecim roku studiów została asystentem w Zakładzie Chemii Nieorganicznej u prof. Wiktora Kemuli. Egzamin magisterski zdała 30 czerwca 1954 r. Tuż po studiach, już jako żona Sławomira Siewierskiego, rozpoczęła pracę w Instytucie Badań Jądrowych. W 1956 r. w Olsztynie urodziła syna Jana Jakuba. W drugiej połowie lat 60-tych wyemigrowała wraz synem do Danii. W 1974 r. otrzymała obywatelstwo duńskie, a cztery lata później ponownie wyszła za mąż za duńskiego chemika Leifa Løvborga. W 1977 r. przeniosła się na wieś do Englerup, gdzie wybudowała dom. Do dziś mieszka w Danii. Autorka książki "Od czasu do czasu - Wspomnienia".
Działalność zawodowa:
Malarka, ilustratorka, z zawodu chemik. W 1959 r. odbyła roczny staż naukowy w Laboratorium Radiochemii w Cambridge. W 1965 r. podjęła pracę w Zakładzie Chemii w Risø w Danii. Zatrudniona jako pracownik naukowy w dziedzinie radiochemii i wykorzystania energii jądrowej. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych. W połowie lat 70-tych zrezygnowała z pracy chemika i poświęciła się malarstwu. Współpracowała w ramach Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuki w Risø, a następnie w Roskild. Pobierała lekcje u malarza i poety Emila Hørbov. Pierwsze prace malarskie inspirowane były pobytem w Olsztynie w domu rodzinnym, m.in. „Jabłoń jesienna” i „Jabłoń zimowa” (1974/1975). Kolejne powstawały pod wpływem pobytów wakacyjnych na Warmii (w Naterkach – „Zielone korony”). Początkowo tematem jej prac była wyłącznie natura: głównie drzewa i pejzaże. Po zapoznaniu polskiej graficzki Ireny Kuran-Boguckiej zainteresowała się abstrakcją. Jest również autorką plakatów, plansz oraz broszurek, m.in. dla Muzeum Statków Wikingów w Roskilde. Tworzy także ilustracje i okładki do publikacji.W 2010 r. ukazał się min.tomik olsztyńskiej poetki Hani Sawickiej pt. Z przymrużeniem oka. Rymowanki, opatrzony grafikami Evy Floryan-Løvborg. Prezentowała swoje prace m.in. w Danii (Charlottenborg, Kopenhaga, Permanentne), Szwecji (Malmø, Sztokholm), Włoszech (Florencja) oraz w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork). Jej prace można także było oglądać m.in. Warszawie, Słupsku, Bydgoszczy, Łodzi oraz Olsztynie.
Nazwisko po wojnie:
Eva Floryan-Løvborg. I-voto Siewierska, II-voto Løvborg
Miejsce śmierci :
Englerup, Dania
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW (Krystyna Ewa Floryan), MPW-zbiory, Floryan-Løvborg, Eva: Od czasu do czasu : wspomnienia / Eva Floryan-Løvborg. – Olsztyn : Pracownia Wydawnicza „ElSet”, 2010. Leksykon Kultury Warmii i Mazur [eksykonkultury.ceik.eu], strona internetowa Evy Floryan-Løvborg http://www.floryan.dk/en/index.htm [dostęp 06.08.2020]. Informację o śmierci przekazała p. Weronika (Floryan) Surendran
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter