Pseudonim:
"Wiesława"
Data urodzenia:
1920-05-24
Data śmierci:
2000-01-19
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zygmunt - Maria
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Ochotniczka, dołączyła 1 sierpnia 1944 r. zgłaszając się do oddziałów u zbiegu ul. Królewskiej i Marszałkowskiej. Od 2.08.1944 skierowana jako sanitariuszka do oddziałów w zgrupowaniu majora "Sosny" na Leszno 13, od 6 sierpnia 1944 na Starym Mieście - batalion "Gozdawa" - kompania motorowa "Orlęta".
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Północ” - zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa” - kompania motorowa „Orlęta”. Po przejściu kanałami do Śródmieścia zakwaterowana wraz z oddziałem na ul. Górskiego. Od 1 września 1944 uczestniczy w walkach na Górnym Czerniakowie w ramach Zgrupowania „Radosław"- rejon walk: Zagórna, Wilanowska, , Przystań ”Syrena"- Przyczółek Czerniakowski.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranna w nogę na Przyczółku Czerniakowskim
Losy po Powstaniu:
W końcu września pojmana przez Niemców na Czerniakowie wraz z kilkoma innymi osobami i żołnierzami LWP nad brzegiem Wisły, skierowana do obozu przejściowego w kościele Św. Stanisława na Woli. W Suchedniowie uciekła z transportu do Niemiec. Wraz z nią zbiegła łączniczka "Grażyna" z tego samego plutonu.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Żona oficera 22 Pułku Piechoty w Siedlcach. We wrześniu 1939 roku uczestniczyła w obronie Warszawy w służbach pomocniczych m.in. pełniąc dyżury w Wojskowym Szpitalu Ujazdowskim oraz w centrali telefonicznej WP przy ul. Górnośląskiej. Jej ówczesny mąż, uczestnik walk na szlaku bojowym Koronowo - Bzura zginął w Babicach podczas oblężenia Warszawy. [dane z kwestionariusza członka zwykłego Środowiska Żołnierzy AK bat. „Gozdawa"]
Krystyna Hryniuk Pseudonim: "Wiesława" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter