Pseudonim:
"Krysia"
Data urodzenia:
1925-09-09
Data śmierci:
2013-08-06
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Mława
Imiona rodziców:
Wacław - Maria z domu Trzcińska
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica Gimnazjum Aleksandry Piłsudskiej w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku - Szare Szeregi. Przysięgę składała wraz z koleżankami w kościółku przy ul. Gdańskiej na Żoliborzu. Instruktorką była Alicja (Lusia) Gołod - Gołębiowska. W grupie dziewcząt składających przysięgę znalazły się m. in. Basia Skwarska, Danuta Sidorowicz, Monika Miedziejewska, Hala Lorens.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Teoplitza 2 m. 30. Było to mieszkanie ciotki Krystyny Jadwigi Bayer z domu Kondrackiej, która pracowała przed wojną w Wojskowym Szpitalu Ujazdowskim jako siostra oddziałowa i w 1942 roku wyszła za mąż za dr Stanisława Bayer’a.
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Wobec zarządzonego w końcu lipca stanu pogotowia w oddziale dziewczęta do odwołania miały czekać na punkcie w miszkaniu Moniki Miedziejewskiej przy ul. Pogonowskiego. Następnie otrzymały zawiadomienie, że mają stawić się 1.08. na punkcie zbornym przy ul. Dzikiej 3, w mieszkaniu Lusi Gołod-Gołębiowskiej. 2 sierpnia sanitariuszki przeszły do Szpitala karola i Marii przy ul. Leszno 136, gdzie odmeldowały się mjr. Cyprianowi Sadowskiemu „Skibie”, który był szefem sanitarnym zgrupowania „Radosław". Ponieważ jednak w tym dniu w szpitalu była pełna obsada sanitarna i lekarska, odesłano je na ulicę Mireckiego róg Karolkowe do fabryki „Telefunkena", gdzie punkt zborny miał batalion „Zośka”.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 3. kompania "Giewonta" - II pluton
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszła z ludnością cywilną.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W konspiracji i pierwszych dniach Powstania na Woli towarzyszyła jej siostra Alina Kondracka (po mężu Semkow), która jednak po odpowadzeniu jednego żołnierza na wyznaczony punkt, została odcięta od oddziału i nie zdołała już do niego powrócić, wobec tego przez Buraków powróciła na Żoliborz, gdzie opiekowała się 80-letnią babcią. Brat Tadeusz Kondracki był żołnierzem pułku „Baszta”.
Odznaczenia:
Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju oraz innymi odznaczeniami. Po wojnie awansowana do stopnia porucznika WP.
Nazwisko po mężu:
Krystyna Zawadzka
Miejsce pochówku:
Pochowana w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim, kwatera A 2, rząd 6.
Źródła:
Nekrolog w prasie, data emisji 10.08.2013
Archiwum Historii Mówionej:
Krystyna Wacława Zawadzka Pseudonim: "Krysia", "Krystyna" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krystyna Kondracka-Zawadzka. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion "Zośka"

Krystyna Kondracka-Zawadzka. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - batalion "Zośka"

Nasz newsletter