Pseudonim:
"Ziuk"
Data urodzenia:
1923-10-04
Data śmierci:
2003-03-10
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Piotr - Janina z domu Perko
Wykształcenie:
Szkołę Powszechną ukończyła w 1937 r., po czym zdała egzamin do Szkoły Handlowej im. Kaniowczyków i Żeligowczyków w Warszawie. W czasie okupacji rozpoczęła naukę w 4-letnim I Miejskim Gimnazjum Żeńskim przy ul. Kazimierzowskiej, (oficjalnie Szkoła Rzemieślnicza). Po ukończeniu Gimnazjum w 1943 r. uczęszczała do Liceum Przemysłu Odzieżowego w Warszawie przy ul. Polnej, gdzie nawiązała kontakty konspiracyjne.
Pseudonimy:
"Ziuk", "Agata"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto - przydział nieznany.
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne - Pułk NSZ im. Sikorskiego, następnie Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - Podobwód "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 2. kompania
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ (ul. Czackiego) - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Deportowana do Niemiec, trafiła do obozu w Lamsdorf i Lehrte. Od 14 października do 15 grudnia 1944 r. pracowała w Hedwigsburgu pod Braunchweigeim. Później od 16 stycznia 1945 do chwili wyzwolenia przez armię amerykańską - 15 kwietnia 1945 r., pracowała w fabryce prochu i gazów trujących "Ekart-Werke" w Guntersthale w obozie zamkniętym.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1945 r. powróciła do Polski. Od 1946 do 1952 pracowała jako pracownik umysłowy. W 1952 r. wyszła za mąż za Hieronima Kwiatkowskiego, ukończyła kursy rzemieślnicze w zawodzie kaletniczym i podjęła działalność zawodową prowadząc zakład kaletniczy. Na emeryturę przeszła w 1983 r.. Do żadnych partii politycznych nie należała.
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Krystyna Sabina Kwiatkowska Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter