Pseudonim:
"Anna"
Data urodzenia:
1919-10-09
Data śmierci:
1944-08-06
Funkcja:
łączniczka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 186 Miejsce: 50
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Melchior - Zofia z domu Małagowska
Wykształcenie:
Ukończyła Gimnazjum Państwowe im. Klementyny z Tańskich Hoffmanowej w Warszawie, po czym rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Nauk Politycznych. W okresie okupacji studiowała na Wydziale Historii Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego.
Pseudonimy:
"Anna", "Anna I", "Hanka"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W lipcu 1944 r. wprowadzona do batalionu "Parasol" przez dowódcę jego 1. kompanii - "Rafała" (Stanisław Leopold).
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania - łączniczka dowódcy kompanii
Szlak bojowy:
Wola
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Rano 6 sierpnia 1944 ochotniczo przyłączyła się do 14-osobowej grupy opóźniającej, dowodzonej przez plut. pchor. "Gryfa", która osłaniała oddziały wycofujące się z południowej Woli. Walczyli przy skrzyżowaniu ul. Żytniej i Młynarskiej, po czym, ok. godz. 10 wycofali się ul. Żytnią w kierunku bramy Cmentarza Kalwińskiego. Tam, po krótkiej odprawie, przeszli przez dziurę w cmentarnym murze i ruszyli ścieżką wzdłuż płotu, gdzie zostali ostrzelani przez moździerze i granatniki. Grupa tracąc zabitych i rannych wycofała się. Po wojnie matka, wraz z powstańczymi towarzyszami broni Krystyny, poszukiwała córki, jednak jej ciała nie udało się odnaleźć.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krystyna Wańkowicz "Anna" (1919-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2994, zbiór Stanisława Kopfa

Krystyna Wańkowicz "Anna" (1919-1944). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IK/2994, zbiór Stanisława Kopfa

Fot. domena publiczna

Fot. domena publiczna

Nasz newsletter