Pseudonim:
"Krzych"
Data urodzenia:
1923-06-18
Data śmierci:
1944-09-21
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 181 Miejsce: 56
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Henryk - Maria z domu Szulisławska
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r., jako 16-latek ochotniczo uczestniczył w obronie Warszawy. Za wykazane męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych - osobiście przez gen. dyw. Juliusza Rómmla.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion "Parasol" - 1. kompania.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków.

5 sierpnia 1944 uczestniczył w walkach na ul. Wolskiej. Z pistoletu maszynowego zniszczył obsługę ckm w bramie nr 39.

Odniesione rany:
W sierpniu 1944 r. podczas walk na Starym Mieście stracił lewe oko. Na Górnym Czerniakowie powrócił do służby liniowej.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Matka Maria i ojciec Henryk prowadzili Szpital PCK przy ul. Fałata 4.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce śmierci:
Poległ w rejonie ul. Wilanowskiej.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51 - mogiła symboliczna w miejscu pochowania Marii Palester, matki Krzysztofa. Upamiętniony także na kwaterze "Parasola"
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Ojciec Krzysztofa, dr Henryk Palester przed wojną był naczelnikiem Wydziału Walki z Epidemiami w Ministerstwie Zdrowia. Jego matka, Maria Palester z domu Szulisławska, studiowała romanistykę we Lwowie, zajmowała się domem. Jeszcze przed wojną Palestrowie przenieśli się ze Lwowa do Warszawy, gdzie w 1929 roku urodziła się ich córka Małgorzata Maria. W czasie okupacji w mieszkaniu Palestrów przez cały okres ukrywali się Żydzi, mimo szczególnego zagrożenia, gdyż sam Henryk Palester był z pochodzenia Żydem. Jego żona Maria od początku wojny pracowała z Ireną Sendlerową, włączyła się do akcji pomocy Żydom oraz w działalność "Żegoty". W ich mieszkaniu przy ul. Łowickiej 53 m. 8 mieszkała Irena Sendlerowa (1919-2008). We wrześniu 1944 roku matka Krzysztofa współorganizowała na Okęciu Szpital dla Dzieci i Chronicznie Chorych, który w latach 50-tych przekształciła w Dom Dziecka Warszawy. Po wojnie została odznaczona tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przez Instytut Yad Vashem w Izraelu. Krzysztof był bratem przyrodnim Romana Palestra (1907 -1989), kompozytora i późniejszego kierownika działu kulturalnego polskiej sekcji Radia "Wolna Europa".
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: fotografia przedstawiająca żołnierzy batalionu „Parasol” po wyjściu z kanału przy ul. Wareckiej 1, Maria Stypułkowska-Chojecka ps. Kama oraz ranny kpr. pchor. ”Krzych" - fot. autorstwa Joachima Joachimczyka, ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IK/2960. MPW-zbiory P/4778/06, kopia świadectwa urodzenia i chrztu wystawionego we Lwowie dn. 10.03.1942, na nazwisko Krzysztof Palester, zaświadczenie wystawione przez Dowódcę Armii Warszawa potwierdzające przyznanie Krzyża Walecznych za męstwo podczas obrony Warszawy, 26.09.1939 (kserokopia + fotokopia), dar Małgorzaty Palester-Chlebowczyk (1929-2011), siostry Krzysztofa. Fotografia portretowa ze zbiorów prywatnych p. Andrzeja Urbańca.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Krzysztof Palester, 1941 rok. Zdjęcie wykonane przez kolegę: Andrzeja Urbańca. Z archiwum A.Urbańca.

Krzysztof Palester, 1941 rok. Zdjęcie wykonane przez kolegę: Andrzeja Urbańca. Z archiwum A.Urbańca.

Fotografia z Powstania Warszawskiego,  Śródmieście Północne. Maria Stypułkowska-Chojecka ”Kama„ i ranny Krzysztof Palester ”Krzych„ z batalionu ”Parasol„ po wyjściu z kanałów na ul. Wareckiej. Fragment szerszego ujęcia. Autorem zdjęcia jest Joachim Joachimczyk, MPW-IN/10735.

Fotografia z Powstania Warszawskiego, Śródmieście Północne. Maria Stypułkowska-Chojecka ”Kama„ i ranny Krzysztof Palester ”Krzych„ z batalionu ”Parasol„ po wyjściu z kanałów na ul. Wareckiej. Fragment szerszego ujęcia. Autorem zdjęcia jest Joachim Joachimczyk, MPW-IN/10735.

"Parasolarze" po wyjściu z kanału na ul. Wareckiej 1.09.1944. Zwracają uwagę: znak baonu naszyty na niemiecką czapkę polową i apaszka dziewczyny. Różnokolorowe chustki przewiązane pod szyją, w czasie walk na Starym Mieście stały się znakiem rozpoznawczym oddziałów, jednolicie ubranych w zdobyczne "panterki". Każdy oddział używał chust w innym kolorze. Od lewej stoją: nierozpoznana łączniczka lub sanitariuszka, w środku "Kama" (Maria Stypułkowska-Chojecka), po prawej ranny kpr. pchor. "Krzych". Fot. autorstwa  Joachima Joachimczyka, ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IK/2960

"Parasolarze" po wyjściu z kanału na ul. Wareckiej 1.09.1944. Zwracają uwagę: znak baonu naszyty na niemiecką czapkę polową i apaszka dziewczyny. Różnokolorowe chustki przewiązane pod szyją, w czasie walk na Starym Mieście stały się znakiem rozpoznawczym oddziałów, jednolicie ubranych w zdobyczne "panterki". Każdy oddział używał chust w innym kolorze. Od lewej stoją: nierozpoznana łączniczka lub sanitariuszka, w środku "Kama" (Maria Stypułkowska-Chojecka), po prawej ranny kpr. pchor. "Krzych". Fot. autorstwa Joachima Joachimczyka, ze zbiorów Fototeki MPW, sygn. MPW-IK/2960

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2541

Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2541

Mogiła symboliczna Krzysztofa - Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51. Fot. Remigiusz Stefani

Mogiła symboliczna Krzysztofa - Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51. Fot. Remigiusz Stefani

Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51. Fot. Remigiusz Stefani

Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51. Fot. Remigiusz Stefani

Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51. Fot. Remigiusz Stefani

Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera K, rząd 6 A, grób 51. Fot. Remigiusz Stefani

Nasz newsletter