Pseudonim:
„Leszek”
Data urodzenia:
1927-09-24
Data śmierci:
2015-10-08
Funkcja:
drużynowy
Stopień wojskowy:
st.strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Wykształcenie:
Uczeń szkoły powszechnej na ul. Wspólnej, następnie uczeń szkoły na ul. Raszyńskiej (egzamin końcowy zdany w czerwcu 1939 roku). W czasie okupacji uczeń VI Państwowego Liceum i Gimnazjum im. Tadeusza Reytana działającego jako Szkoła Ogrodnicza (najpierw w Królikarni na Służewcu a następnie przy ul. Śniadeckich) - Szkoła Ogrodnicza I st. Władysława Giżyckiego. Puławska 113."
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 r. - Szare Szeregi, drużynowy, przyjął ps. „Leszek”. Udział w akcjach Małego Sabotażu: malowanie znaku kotwicy na murach, łącznictwo, zdejmowanie z budynków niemieckich flag oraz przechowywanie w skrytce broni i granatów.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Hoża 66
Godzina "W":
01.08 czekał na rozkaz, ale rozkaz nie przyszedł. Z braku innego przydziału przystąpił ochotniczo do batalionu Zaremba-Piorun
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - 2. kompania - II pluton dowódca : Stanisław Kuźmiński ps. „Skrobig” - placówka ul. Wspólna 57
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola) W Lamsdorfie przebywał aż do końca, czyli do całkowitej ewakuacji obozu z powodu sowieckiej ofensywy. 14 stycznia 1945 r. nastąpiła ewakuacja jeńców. Obóz opuścili wszyscy zdolni do marszu. Po wyzwoleniu przez amerykańską 8 dywizję pod Ingolstadt w Bawarii (24.04.1945) postanowił przedostać się do Murnau, gdzie w oficerskim Oflagu VII A przebywał jego ojciec. Następnie wstąpił wraz z nim do 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa we Włoszech.
Numer jeniecki:
106149
Losy po wojnie:
We wrześniu 1945 roku skierowany do szkoły gimnazjalnej II Korpusu w Alessano. Naukę dokończył po przeniesieniu do Anglii, gdzie następnie został zdemobilizowany. W marcu 1947 roku wstąpił na Wydział Elektryczny Polish University College w Londynie, który ukończył w 1952 roku. Przez wiele lat pracował w angielskim przemyśle lotniczym jako uznany specjalista od tzw. "silnych prądów".
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Sierpień 1944 r. : Lech Kożuchowski ps."Leszek" na posterunku w bunkrze przed bramą domu na pd-zach. rogu ul. Poznańskiej i Wspólnej.  Zdjęcie z archiwum Lecha Kożuchowskiego. Po lewej stronie widoczne powstańcze butelki zapalające z benzyną

Sierpień 1944 r. : Lech Kożuchowski ps."Leszek" na posterunku w bunkrze przed bramą domu na pd-zach. rogu ul. Poznańskiej i Wspólnej. Zdjęcie z archiwum Lecha Kożuchowskiego. Po lewej stronie widoczne powstańcze butelki zapalające z benzyną

Koniec sierpnia 1944 r. - żołnierze II plutonu  „Skobig” w powstańczej świetlicy mieszczącej się budynku przy ul. Poznańskiej. Lech Kożuchowski siedzi drugi od prawej. Archiwum Lecha Kożuchowskiego.

Koniec sierpnia 1944 r. - żołnierze II plutonu „Skobig” w powstańczej świetlicy mieszczącej się budynku przy ul. Poznańskiej. Lech Kożuchowski siedzi drugi od prawej. Archiwum Lecha Kożuchowskiego.

Nasz newsletter