Pseudonim:
"Kociak"
Data urodzenia:
1922-10-11
Data śmierci:
2021-07-15
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Franciszek - Natalia z domu Kiffer
Wykształcenie do 1944 r.:
Absolwentka Żeńskiego Gimnazjum im. św. Zofii w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej. W latach okupacji niemieckiej uczęszczała na tajne komplety z zakresu szkoły średniej.
Pseudonimy:
"Kociak", "Hanka"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1 maja 1942 r. żołnierz Armii Krajowej - w grupie żeńskiej komendantki Haliny Kifer "Kropelki" w oddziale dywersyjno-sabotażowym Tadeusza Mrówczyńskiego "Marsa" działającym na terenie Ursusa, Warszawy i okolic. Odbyła przeszkolenie w służbie sanitarnej i łącznościowej. Praktykę sanitarną odbyła w Szpitalu Ujazdowskim na Oddziale Chirurgii Lekkiej u dr Kaczorowskiego. Brała udział m.in. w pracach przerzutu prasy i rozkazów.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Górskiego 6 m 41
Oddział:
Kwatera Główna Okręgu Warszawskiego AK - oddział pomocniczy por. dr Mariana Filipka "Ryszarda", od 3.09.1944 r. dołączyła do kompanii "Szczęsnego" (dawana "Miotła") - pluton "Torpedy".
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków. Brała udział jako łączniczka w wypadach po żywność, w konwojowaniu jeńców niemieckich, pomagała powstańcom przy wychodzeniu z kanałów przy ul. Wareckiej. Po połączeniu z macierzystym oddziałem pełniła służbę na ul. Książęcej, na terenie Szpitala św. Łazarza, Szpitala ZUS i Instytutu Głuchoniemych.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Rodzeństwo cioteczne: Halina Kifer "Kropelka", Wiesława Wójcicka "Sława", Antoni Wójcicki "Hrabia", Karol Bucholc "Tramp" (poległ we wrześniu 1944).
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Po drodze zatrzymana z matką Natalią Kosińską przez Niemców dostała się do transportu, który zatrzymał się w Ursusie, gdzie był obóz przejściowy na terenie fabryki "Ursus". Przy pomocy kuzynki Haliny Kifer "Kropelki", która przedłożyła Niemcom fałszywe zaświadczenie od wójta, że Natalia Kosińska jest właścicielką gospodarstwa rolnego - sadu w Ursusie (obowiązkowe kontyngenty na rzecz Rzeszy Niemieckiej) została zwolniona z matką z obozu.
Losy po wojnie:
Rozpoczęła pracę zawodową w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych w Warszawie. Była długoletnim pracownikiem w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich na stanowisku st. instruktora. Pracowała społecznie przez wiele kadencji w Naczelnej Organizacji Technicznej. Awansowana do stopnia podporucznika i porucznika WP (2000r.). Członek Związku Powstańców Warszawskich, Honorowy Członek Muzeum Powstania Warszawskiego.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (1989-?), Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1985), Krzyż Armii Krajowej (1995), Medal Zwycięstwa i Wolności (1971), Odznaka "Akcja Burza", Odznaka Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Medalem 40-lecia Polski Ludowej (1984). Awansowana do stopnia podporucznika WP (1999), a rok później do stopnia porucznika.
Nazwisko po mężu:
Grabowska
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum rodzinne. Materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta. Informację o śmierci przekazało na swoich stronach Miasto Kobyłka.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Leokadia Zofia Kosińska w latach okupacji

Leokadia Zofia Kosińska w latach okupacji

Powstanie Warszawskie - Leokadia Kosińska stoi z tyłu

Powstanie Warszawskie - Leokadia Kosińska stoi z tyłu

Leokadia Zofia Kosińska-Grabowska

Leokadia Zofia Kosińska-Grabowska

Leokadia Zofia Kosińska-Grabowska  podczas uroczystości powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Leokadia Zofia Kosińska-Grabowska podczas uroczystości powstańczych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie

Nasz newsletter