Pseudonim:
"Korab"
Data urodzenia:
1905-06-15
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Syberia
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Ukończył gimnazjum Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej, a następnie Politechnikę Warszawską. Do 1939 r. pracował w firmach związanych z przemysłem motoryzacyjnym. Od końca 1932 r. współwłaściciel i administrator majątku Laskowo (pow. strychowski).
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Porucznik rezerwy artylerii. Zmobilizowany 31 sierpnia i jako dowódca 5 baterii II dywizjonu 1 pułku artylerii ciężkiej przeszedł wraz ze swoją jednostką krótki szlak z Modlina do Woli Gułowskiej. Uniknął niewoli i po rozbiciu swego oddziału przedostał się do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 r. ZWZ-AK Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział IV (kwatermistrzowski) - Szefostwo motoryzacji ("Benzyna")
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Marszałkowska
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - Kwatermistrzostwo
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
224702
Losy po wojnie:
Po uwolnieniu pełnił służbę w formacjach artylerii II Korpusu (artyleria najcięższa), a po rozwiązaniu PSZ osiadł w Anglii. Do połowy lat 50-tych pracował jako mechanik samochodowy, a następnie w dziale kolportażu w redakcji Dziennika Polskiego w Londynie. Zmarł bezdzietnie w Londynie 19 lipca 1968 r. w wyniku zatoru płucnego.
Miejsce pochówku:
Pochowany na cmentarzu North Sheen.
Informacje dodatkowe:
Syn Wacława Jacka i Marii Joanny z Missunów h. Kotwica. Urodzony w Troicku na Syberii Zachodniej. W konspiracji początkowo w ZWZ a następnie AK w stopniu porucznika (ps. Korab). Brał udział w Powstaniu Warszawskim w składzie pułku „Baszta” (batalion Karpaty, kompania K-1). Począwszy od 2 października 1944 do maja 1945 w niewoli niemieckiej. Był trzykrotnie żonaty: pierwszy raz z Irmą z Geislerów około 1930 r. następnie z Ireną Tyburską (ślub w 1959 r.), a po kolejnym owdowieniu z Grażyną z Palusińskich w 1966 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie ze zbiorów Kazimierza Wacława Laskowskiego.

Zdjęcie ze zbiorów Kazimierza Wacława Laskowskiego.

Nasz newsletter