Pseudonim:
"Buk"
Data urodzenia:
1905-11-15
Data śmierci:
1989-04-22
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Nakwasza - Podole
Imiona rodziców:
Tomasz - Anna z domu Zając
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Studiował polonistykę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Juliana Fałata w Bystrej w 1927.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Uczestnik walk we wrześniu 1939 r. - przydział nieznany, wzięty do niewoli. Po zakończonej kampanii zamieszkał we Lwowie, potem wrócił do Podkamienia.
Nazwisko konspiracyjne:
Sewaryński
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mysłowicka 13.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - 2. kompania - ochotnik dołączył 30.08.1944
Szlak bojowy:
Żoliborz
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego brat Marian służył w BiP Komendy Głównej AK.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego uciekł.
Losy po wojnie:
Prozaik, malarz, artysta grafik. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, zajmując się ilustrowaniem książek. Od 1950 r. do śmierci mieszkał w Konstancinie pod Warszawą. Jego pierwsza powieść "Wertepy" ukazująca surowy obraz ówczesnej wsi wołyńskiej została zarekwirowana przez milicję. Drugą powieść - "Czarny potok" napisał w Zakopanem w 1946 r. Od 1953 r. zaczął malować i wystawiać swoje prace w Warszawie. W 1982 r. został członkiem Tymczasowej Rady Krajowej PRON,(Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego); rok później - członkiem Rady Krajowej.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski(1956), Nagroda I stopnia Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości (1979), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1980).
Miejsce śmierci:
Skolimów, pochowany na miejscowym cmentarzu.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter