Powrót do biogramów

Leopold
Buczkowski

Pseudonim
"Buk"
Data urodzenia
1905-11-15
Data śmierci
1989-04-22
Stopień
-
Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Nakwasza - Podole
Imiona rodziców
Tomasz - Anna z domu Zając
Wykształcenie i praca do 1939 r.
Studiował polonistykę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem Juliana Fałata w Bystrej w 1927.
Udział w wojnie obronnej 1939 r.
Uczestnik walk we wrześniu 1939 r. - przydział nieznany, wzięty do niewoli. Po zakończonej kampanii zamieszkał we Lwowie, potem wrócił do Podkamienia.
Nazwisko konspiracyjne
Sewaryński
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Mysłowicka 13.
Oddział
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - 2. kompania - ochotnik dołączył 30.08.1944
Szlak bojowy
Żoliborz
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim
Jego brat Marian służył w BiP Komendy Głównej AK.
Losy po Powstaniu
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, trafił do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego uciekł.
Losy po wojnie
Prozaik, malarz, artysta grafik. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, zajmując się ilustrowaniem książek. Od 1950 r. do śmierci mieszkał w Konstancinie pod Warszawą. Jego pierwsza powieść "Wertepy" ukazująca surowy obraz ówczesnej wsi wołyńskiej została zarekwirowana przez milicję. Drugą powieść - "Czarny potok" napisał w Zakopanem w 1946 r. Od 1953 r. zaczął malować i wystawiać swoje prace w Warszawie. W 1982 r. został członkiem Tymczasowej Rady Krajowej PRON,(Patriotyczny Ruch Odrodzenia Narodowego); rok później - członkiem Rady Krajowej.
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski(1956), Nagroda I stopnia Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości (1979), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1980).
Miejsce śmierci
Skolimów, pochowany na miejscowym cmentarzu.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram