Pseudonim:
"Czerska", „Sokołowska"
Data urodzenia:
1917-07-26
Data śmierci:
2007-08-14
Funkcja:
łączniczka i sanitariuszka
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Helsinki
Imiona rodziców:
Aleksandra - Wilhelmina
Nazwisko panieńskie :
Lucyna Pankiewicz
Nazwisko po mężu :
Świechowska - 05.02.1939 roku wyszła za mąż za Jerzego Świechowskiego (1908 - 1997)
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 72. pułk piechoty - Legia Oficerska
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka od 5.10.1944 - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel. 23 grudnia 1944 przeniesiona do Stalagu IX C Bad Schulza, miejsce osadzenia Zweiglager (podobóz) Molsdorf. Według informacji rodzinnych przebywała także w obozach Buchenwald i Bergen - Belsen.
Numer jeniecki:
1707
Losy po wyzwoleniu:
Wyzwolona z maju 1945 roku przez wojska amerykańskie. Po wyzwoleniu wstąpiła do II Korpusu Polskiego (PSZ) we Włoszech. W Antwerpii spotkała męża, kpt. Jerzego Świechowskiego.
Losy po wojnie:
Wobec sytuacji Polski, która znalazła się w strefie wpływów ZSRR, małżonkowie podjęli decyzję o emigracji. Z Europy wypłynęli na HMS ”Carnarvon Castle”, który w czerwcu 1947 roku powrócił na afrykańskie trasy. Osiedli w Cape Town w RPA. Lucyna Świechowska pracowała jako projektantka mody, zajmowała się również aktywnie pracą społeczną wśród miejscowej Polonii. W 1992 roku odznaczona została Srebrną Odznaką Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, zaś w 1995 r. Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Zmarła 14. 08. 2007 r.
Miejsce śmierci :
Kapsztad
Informacje dodatkowe:
Córka Aleksandra i Wilhelminy Sztops, urodziła się 26. 07. 1917 roku w Helsinkach. Po śmierci ojca, który prawdopodobnie był wojskowym, zamieszkiwała wraz z matką w Wilnie, a następnie w Białymstoku. W drugiej połowie lat trzydziestych, jako wykwalifikowana pielęgniarka, została zatrudniona do opieki nad polskimi repatriantami powracającymi z Francji do kraju na pokładzie statku „Warszawa”. W czasie rejsu poznała przyszłego męża, nawigatora Jerzego Świechowskiego (1908 - 1997), wsławionego już uczestnictwem w atlantyckim rejsie jachtu „Dal”. Związek małżeński zawarty został 05. 02. 1939 roku. Ze względu na narastającą świadomość zbliżającej się wojny pominięto zapowiedzi. Możliwość taka istniała jedynie w Aleksandrowie, gdzie na podstawie kodeksu napoleońskiego uniknąć można było obowiązującej gdzie indziej procedury. Miejscem zamieszkania małżonków była Gdynia. Z chwilą wybuchu wojny Jerzy Świechowski, wówczas pierwszy oficer na S/S „Lida”, znalazł się na zachodzie Europy, natomiast Lucyna Świechowska zamieszkała na jakiś czas w Tczewie u swej szwagierki Aleksandry Dukalskiej ze Świechowskich, a następnie znalazła się w Warszawie (dane z archiwum rodzinnego, przekazała p. p. Elżbieta Świechowska).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, fotografia z obozu jenieckiego w Fallingbostel ze zbiorów MPW, sygn. MPW-IH/4515; Archiwum rodzinne, data śmierci zgłoszona przez MPW-kontakt przez p. Elżbietę Świechowską.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

 ppor. Lucyna Świechowska z domu  Pankiewicz ps. „Czerska”, „Sokołowska". Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Elżbieta Świechowska

ppor. Lucyna Świechowska z domu Pankiewicz ps. „Czerska”, „Sokołowska". Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Elżbieta Świechowska

Fotografia z obozu jenieckiego XI B w Fallingbostel. Z numerem jenieckim 0.1687 ppor. Jadwiga Protasewicz-Śledzieńska "Jadzia" - aptekarka, sanitariuszka w Śródmieściu Północnym, obok, numer jeńca  0.1707 ppor. Lucyna Świechowska "Czerska". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/4515

Fotografia z obozu jenieckiego XI B w Fallingbostel. Z numerem jenieckim 0.1687 ppor. Jadwiga Protasewicz-Śledzieńska "Jadzia" - aptekarka, sanitariuszka w Śródmieściu Północnym, obok, numer jeńca 0.1707 ppor. Lucyna Świechowska "Czerska". Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IH/4515

PCK - kartoteka, tu jako Świechowska Lucy

PCK - kartoteka, tu jako Świechowska Lucy

Nasz newsletter