Pseudonim:
"Wiesław"
Data urodzenia:
1911-06-25
Data śmierci:
1944-09-07
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 202 Miejsce: 35
Stopień:
plutonowy podchorąży
Nr legitymacji AK:
leg. AK 17523
Miejsce urodzenia:
Maków Mazowiecki
Imiona rodziców :
Jan - Genowefa z domu Milewska
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości (ukończona Szkoła Budowy Maszyn w Grudziądzu) odbył służbę w Szkole Podchorążych Rezerwy w Zambrowie.
Praca przed wojną :
Do wybuchu wojny pracował w Państwowych Zakładach Lotniczych w Warszawie
Udział w kampanii wrześniowej 1939 r. :
We wrześniu 1939 roku nie brał bezpośredniego udziału w wojnie obronnej (wynik reklamacji złożonej przez jego zakład pracy) - informacja za notą biograficzną w oprac. mjr. T. Dąbrowskiego "Prusa" i E. Rozenkranza, zbiory MPW
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku w Związku Walki Zbrojnej, następnie w Armii Krajowej. Przydział: Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch"
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Chotomowska 8 m.5
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa „Północ” - zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa” - 1. kompania „Wypadowa” kpt. ”Prusa". Do batalionu przydzielony w dn. 1.08.1944 r.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. Na Starówce walczył na Reducie Miodowa - Senatroska. Po przejściu kanałami do Śródmieścia walczył w obronie Nowego Światu na odcinku obejmującym ulice Świętokrzyską oraz Warecką.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ 6 września 1944 na terenie Poczty Głównej. Według innej wersji poległ 7 września 1944 r. w walkach przy ul. Świętokrzyskiej.
Miejsce pochówku:
Na prośbę rodziny ekshumowany i pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie - kw. 38 B, rząd III, grób 11. Upamiętniony również na Powązkach Wojskowych w kwaterze "Gozdawy"
Odznaczenia:
Pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami i Warszawskim Krzyżem Powstańczym
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory: P/7035/10: Dowódcy, żołnierze, sanitariuszki i łączniczki batalionu "Gozdawa" im. Stefana Czarnieckiego w oprac. Edwina Rozenkranza, archiwum rodzinne
Publikacje:
Z. Wróblewski, Pod komendą "Gozdawy" : 1 VIII-4 X 1944, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, 1989.
Uwagi :
Inna data urodzenia spotykana w opracowaniach: 30-11-1911
Ludwik Obidziński Pseudonim: "Wiesław" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Pchor. Ludwik Obidziński (1911-1944) dowódca I plutonu I Kompanii Wypadowej. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7035 - batalion Gozdawa

Pchor. Ludwik Obidziński (1911-1944) dowódca I plutonu I Kompanii Wypadowej. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7035 - batalion Gozdawa

Nasz newsletter