Pseudonim:
"Bielski Marcin"
Data urodzenia:
1902-10-07
Data śmierci:
1944-12-25
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik rezerwy piechoty
Miejsce urodzenia:
Mokrany-Stare, powiat konstantynowski
Imiona rodziców:
Adam - Paulina z domu Semczuk
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
W lipcu 1920 zgłosił się ochotniczo do Wojska Polskiego, skierowany do 9. pułku artylerii polowej w Białej Podlaskiej, następnie do 9. pułku artylerii ciężkiej w Dęblinie, gdzie wraz z baterią ochotniczą został wcielony w skład 20. pułku artylerii polowej. W połowie listopada zwolniony z dalszej służby. W 1926 powołany na 8-tygodniowe szkolenie dla nauczycieli szkół powszechnych w 82. pułku piechoty w Brześciu nad Bugiem. Kolejne szkolenia odbył w 1927 w 34. pułku piechoty w Białej Podlaskiej, a od 6 lipca 1931 ośmiotygodniowe szkolenie dla kandydatów na stopień podporucznika rezerwy.
Praca zawodowa do 1939 r.:
15 października 1919 otrzymał nominację nauczyciela szkoły powszechniej. Do wybuchu wojny pracował jako nauczyciel Szkoły Powszechnej w Biernatach, powiat Janów Podlaski w województwie lubelskim. 11 kwietnia 1927 zdał egzamin nauczycielski.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W latach okupacji niemieckiej działał w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, w której od 1942 r. był sekretarzem generalnym. Równocześnie pracował jako nauczyciel w Nowych Mokranach (okolice Terespola, woj. lubelskie). Przed wybuchem Powstania wyjechał do Warszawy na posiedzenie władz TON.
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - zastępca Delegata Okręgowego DR na Okręg Warszawa-Miasto.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną; wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Melk (filia KL Mauthausen).
Numer obozowy:
103225
Miejsce śmierci:
Zginął w KL Melk.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Marcin Wasyluk

Marcin Wasyluk

Marcin Wasyluk

Marcin Wasyluk

Marcin Wasyluk z synem Jerzym - 1943 r.

Marcin Wasyluk z synem Jerzym - 1943 r.

Nasz newsletter