Maria Barbara Chmielewska

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1928-06-20
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Halina
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Długa 42 m.15
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Grupa "Północ" - punkt opatrunkowy ul. Długa 42 prowadzony przez dr. Halinę Chmielewską
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944 r. - wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej matka Halina Chmielewska (1899-1982) była lekarzem, w czasie Powstania Warszawskiego prowadziła punkty opatrunkowe przy ul. Długiej.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracowała jako lekarz pediatra w dawnym Szpitalu Dziecięcym im. Bersohnów i Baumanów (Wojewódzki Szpital Zakaźny imienia Dzieci Warszawy) przy ul. Śliskiej 51 i Siennej 60. Była inicjatorką kroniki szpitalnej, którą prowadziła na bieżąco od 1970 r. gromadząc dokumenty, fotografie i notatki dotyczące dziejów szpitala. Doktor Maria Chmielewska - Jakubowicz w szpitalu na Siennej pracowała nieprzerwanie od 1953 do 1990 roku.
Nazwisko po mężu :
Maria Jakubowicz
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Barbara Chmielewska - Jakubowicz. Fotografia dołączona do ankiety uczestnika PW

Maria Barbara Chmielewska - Jakubowicz. Fotografia dołączona do ankiety uczestnika PW

Nasz newsletter