Pseudonim:
"Myszka"
Data urodzenia:
1928-12-21
Data śmierci:
2013-09-30
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
plutonowy
Nazwisko konspiracyjne:
Kowalska
Pseudonimy:
"Myszka", "Kowalska"
Miejsce urodzenia:
Lublin
Imiona rodziców:
Leon - Felicja
Adres przed wojną:
Warszawa, ul. Królewska 2, zw. "Dom bez kantów"
wykształcenie do 1944 r.:
W okresie okupacji uczęszczała do gimnazjum Haliny Gepnerówny działającego pod szyldem Zawodowej Szkoły Kapeluszniczej, przy ul. Moniuszki 8.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wprowadzona przez Jadwigę Niemiżynę ps. ”Kora”
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - pluton "Andrzeja"
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, a następnie Stalagu XI-B Fallingbostel, Bergen-Belsen (6 tygodni - grudzień 1944). Ostatecznie osadzona w Stalagu VI C Oberlangen. Po wyzwoleniu w Armii Andersa we Włoszech, a następnie przez 1,5 roku pracowała w szpitalu w Kantarze (Egipt). W listopadzie 1946 roku wyjechała transportem do Anglii.
Miejsce śmierci:
Londyn
Informacje dodatkowe:
Córka pułkownika Wojska Polskiego Leona Wacława Koca, oficer a5. Pułku Piechoty Legionów, podczas II wojny światowej dowódcy garnizonu Kowel, a po podpisaniu układu Sikorski-Majski dowódcy Ośrodka Zapasowego Armii Polskiej w ZSRR. Podobnie jak jej przyrodnie rodzeństwo była zaangażowana w działalność konspiracyjną (Obwód Śródmieście). W czasie Powstania w szeregach zgrupowania "Bartkiewicz".Po wyzwoleniu z obozu jenieckiego w Oberlangen dzięki pomocy gen. Władysława Andersa dołączyła do 2. Korpusu Polskiego stacjonującego we Włoszech, skąd dostała się do Libanu, gdzie po raz pierwszy od 1939 roku spotkała się z ojcem. Następnie trafiła do Egiptu, gdzie przeszła szereg szkoleń sanitarnych. Pracowała w szpitalu w El-Cantarze oraz w izbie chorych obozu El-Quassasin. W międzyczasie wyszła za mąż za żołnierza II Korpusu Polskiego. W listopadzie 1947 roku została przetransportowana z Egiptu do Wielkiej Brytanii, gdzie pierwszych kilka lat spędziła w obozach dla Polaków, m.in. w Foxley i Harford Bridge (hr. Dorset), gdzie pracowała jako sanitariuszka. W tym czasie na świat przyszła dwójka jej dzieci. Około 1953 roku zamieszkała z mężem i dziećmi w Londynie, gdzie podejmowała dorywcze prace w lokalach gastronomicznych. Następnie, przez około 20 lat, była pracownikiem biurowym w rozwijającym się przedsiębiorstwie wyrobów cukierniczych, a latach 1978 - 1992 pracowała w agencji "Henry & James". Z racji swego pochodzenia czynnie uczestniczyła w życiu towarzyskim i kulturalnym elit polskich w powojennym Londynie. Silnie związana z Instytutem i Muzeum im. Józefa Piłsudskiego. Dzięki jej staraniom wydano drukiem wspomnienia jej stryja Adama Koca, pułkownika Wojska Polskiego, legionisty, przedwojennego prezesa Banku Polskiego i współtwórcy Obozu Zjednoczenia Narodowego.
Uwagi:
Maria Zofia Kocówna, fałszywe nazwisko w czasie okupacji - Kowalska. W wywiadzie dla AHM jako Maria Koc- Kowalska pseudonim "Myszka". Dotychczas w PB: zgrupowanie "Chrobry II" - przydział niepotwierdzony
Nazwisko po mężu:
Maria Kędzierska
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter