Data urodzenia:
1924-02-29
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 163 Miejsce: 31
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Nazwisko panieńskie:
Maria Myszczyńska
Wykształcenie do 1944 r.:
Studiowała medycynę na Wydziale Lekarskim tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, zaliczyła trzy lata.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspirację zaangażowana od 1942 roku. Była sanitariuszką kompanii por. T. Majcherczyka, ps. Zdan, w batalionie Łukasiński, w rejonie IV Obwodu Śródmieście. Szkoliła sanitariuszki zarówno batalionu "Łukasiński", jak i batalionu " Kiliński".
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 4. kompania "Watra" - pluton 171A, (na Starym Mieście walczyła jako kompania "Osa") - szpitale powstańcze : Miodowa 24 i Długa.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jej mąż
dr Michał Latkowski ps. „Mir”, był lekarzem I kompanii w batalionie AK Łukasiński. Pobrali się w styczniu 1944 r. Podczas Powstania Warszawskiego Maria Latkowska była w zaawansowanej ciąży. Męża spotkała podczas pełnienia służby na Starym Mieście.
"Zapamiętano ją jako pełną dobroci i troskliwości o rannych."
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Okoliczności śmierci:
W czasie Powstania Warszawskiego była w 8. miesiącu ciąży. Podczas przechodzenia kanałami ze Starego Miasta zaczęła rodzić. Dziecko (chłopiec) zmarło. Marię umieszczono w szpitalu na ul. Foksal. Zmarła w wyniku zakażenia, jakiego dostała w wyniku przejścia kanałami. Natomiast "Pamiętniki TLW" przedstawiają inny przebieg zdarzeń: "W czasie przejścia kanałami ze Starego Miasta do Śródmieścia została w kanałach ciężko ranna odłamkiem granatu. Zmarła w powstańczym szpitalu przy ul. Foksal 7 IX 1944 r. Dziecko też zmarło." Tamże przydział : " pracowała w szpitalach przy ul. Długiej i Miodowej 24, sanitariuszka i łączniczka w plutonie 171 batalionu Łukasiński, szlak bojowy: Wola - Stare Miasto
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Powązkowski w Warszawie, kwatera 235 - grób rodzinny Wyganowskich i Myszczyńskich.
Informacje dodatkowe - losy rodziny w okresie okupacji niemieckiej :
W marcu 1940 r. Niemcy aresztowali ojca Marii - Ignacego Myszczyńskiego z dwoma synami, Bolesławem i Zbigniewem. Ojciec i starszy brat Bolesław zostali rozstrzelani w Palmirach, natomiast najmłodszy Zbigniew został wywieziony do obozu koncentracyjnego i zginął w Mauthausen. Myszczyńscy mieszkali przed wojną w Warszawie, przy ul. Wspólnej 45. Aresztowanie nastąpiło w biurze przy ul. Hożej, gdzie Ignacy Myszczyński prowadził kancelarię prawną związaną z patentami.
Publikacje:
Stanisław Tworkowski: "Ostatni zrzut : opowiadania i nowele : 1939-1945" / rozdział "Marycha"; Pamiętnik Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego - Powstanie Warszawskie i medycyna, wydanie II, Warszawa 2003 r
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne