Pseudonim:
"Bimba", "Maryta"
Data urodzenia:
1926-00-00
Data śmierci:
1944-10-03
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 103 Miejsce: 36
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jerzy - Zofia z domu Dąbrowska 
Wykształcenie do 1944. r.:
Uczennica Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, następnie studentka.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Filtrowa 81 m 13 [inne wersje: Filtrowa 68]
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - brak bliższych informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Mokotów
Odniesione rany:
Ciężko ranna po wyjściu z kanałów, dnia 27 września 1944 roku na Mokotowie przy ul. Wiktorskiej - bardzo liczne postrzały pleców i pośladków, złamanie podudzia prawego i prawego przedramienia.
Losy po Powstaniu:
Jako ranna została przewieziona z Warszawy do Milanówka, adres ul. Zachodnia 22*, leczona w Szpitalu Chirurgicznym Nr 1 - Milanówek, willa „Perełka”.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła w Milanówku, 3 października 1944 roku o godz. 23, w wyniku tężca.
Miejsce pochówku:
Miejsce pierwotnego pochówku: cmentarz parafialny w Milanówku, kwatera XVII, rząd 4, grób 3 (na podstawie ewidencji cmentarnej z 1972 r.) – obecnie grób nie istnieje; miejsce wykorzystane na pochówki inne z lat 1988 i 1994 r. Symboliczne miejsce upamiętnienia (od 2024 r.): cmentarz parafialny w Milanówku, tabliczka na krzyżu w Kwaterze Powstańczej (kwatera XXVII, rząd 2, grób 31)
Informacje dodatkowe:
* Przy ul. Zachodniej 22 w Milanówku mieszkała z rodzicami w czasie wojny harcerka Jadwiga Danuta Barska (po mężu Antos), która jako 14-letnia harcerka pomagała w szpitalu chirurgicznym w willi "Perełka" w Milanówku, a jej ojciec, inż. Adam Barski zajmował się zaopatrzeniem i aprowizacją placówki (zginął podczas jednej z wypraw do Warszawy po zaopatrzenie).
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka, Księga zgonów parafii św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku - nr aktu 129/44. Miejsce pochowania zgłosiła p. Maria Smoleń
Literatura:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945: poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Towarzystwo Miłośników Historii. Komisja Historii Kobiet w Walce o Niepodległość, Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988, s. 242
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka