Pseudonim:
"Danuta"
Data urodzenia:
1925-04-12
Data śmierci:
2004-01-29
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Mikołaj - Wanda Paulina z domu Drozdowicz
Wykształcenie (w tym wojskowe):
Uczennica Gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny w Warszawie, gdzie w 1941 r. zdała małą maturę na tajnych kompletach. Następnie przeniosła się do Szkoły Handlowej im. Stanisława Plenkiewicza, którą ukończyła w 1943 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wprowadzona w 1942 r. przez szkolną koleżankę, Irenę Milko, tworzącą wspólnie z Wandą Kruszewską Sekcję Żeńską w 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik". W maju tego roku zaprzysiężona przez przedstawiciela rejonu AK (w lokalu przy ul. Wspólnej). Przeszła szkolenie w ramach Przysposobienia Wojskowego Kobiet AK. Wielokrotnie uczestniczyła w ćwiczeniach terenowych w Lesie Kabackim, odbyła szkolenie sanitarne. Jednocześnie pełniła funkcję łączniczki; przenosiła broń z Czerniakowa na Mokotów oraz prasę, rozkazy i instrukcje na terenie Warszawy. W 1943 r. aby uchronić się przed wywiezieniem na roboty przymusowe podjęła pracę, jako pisarka warsztatowa, w niemieckiej firmie W. Döring GmbH w Warszawie.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Zielna 19
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy).
Dzielnica:
Śródmieście Północ (kino Atlantic)
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania została ewakuowana z ludnością cywilną do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121) skąd została wywieziona do Kielc, gdzie kontynuowała pracę konspiracyjną w kieleckim BIP-ie.
Losy po wojnie:
W maju 1945 roku osiedliła się w Będzinie i podjęła pracę w Szkole Muzycznej, następnie w Centrali Zaopatrzenia Hutniczego w Katowicach. W 1946 roku ukończyła kurs stenografii. W 1947 na własne żądanie została przeniesiona do Katowic do Oddziału Warszawskiego Centrali Zaopatrzenia Hutniczego. W kwietniu 1950 roku poślubiła Andrzeja Ciemniewskiego i przenieśli się z Warszawy na Śląsk. W Katowicach rozpoczęła pracę w Miastoprojekt. Urodziła dwóch synów: Zbigniewa (1953) i Krzysztofa (1955). W 1965 roku powróciła do pracy w Wojewódzkiej Pracowni Urbanistycznej, gdzie prowadziła sekretariat. W 1970 roku zachorowała i zmieniła pracę na dział ekonomiczny w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Widowiskowo-Sportowym w Katowicach, skąd odeszła na rentę inwalidzką. Po ukończeniu 60 lat przeszła na emeryturę.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (trzykrotnie).
Nazwisko po mężu:
Maria Ciemniewska
Miejsce śmierci:
Jankowice koło Pszczyny. Pochowana na cmentarzu w Katowicach ul. Sienkiewicza.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter