Pseudonim:
"Maryla"
Data urodzenia:
1919-04-11
Data śmierci:
2008-07-06
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Grzegorz - Adela z domu Zdanowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od sierpnia 1943 roku - Narodowa Organizacja Wojskowa
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Gustaw" - redakcja "Biuletynu Informacyjnego", niosła także pomoc sanitarną w szpitalu w kościele sióstr sakramentek na Nowym Mieście, a po jego zbombardowaniu w szpitalu na ul. Długiej 7 w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości (Centralny Powstańczy Szpital Chirurgiczny nr 1). 13 sierpnia 1944 roku ratowała rannych w wyniku eksplozji zdobycznego niemieckiego "ciężkiego nosiciela ładunków" (Sd.Kfz. 301 Ausf. C - Schwere Ladungsträger B-IV Borgward) w rejonie ul. Kilińskiego i Długiej. Uczestniczyła w ewakuowaniu rannych z płonących szpitali, których przenoszono do podziemi kościoła św. Jacka przy ul. Freta. W Śródmieściu w kompanii sanitarnej.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Odniesione rany :
Kontuzjowana i lekko ranna na Starym Mieście podczas bombardowania kościoła św. Jacka przy ul. Freta, zasypana gruzem. Ponownie przysypana na terenie Śródmieścia na ulicy Wareckiej pod gruzami sześciopiętrowej kamienicy. Przeżyła.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy 14 października z kompanią sanitarną w kierunku obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121). W Ursusie odłączyła się od kolumny uchodźców.
Odznaczenia:
Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Partyzancki
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, Kwestionariusz ewidencyjny Uczestnika Powstania Warszawskiego - deklaracja Związku Powstańców Warszawskich, MPW-kontakt: informacje przekazane przez p. Macieja Białeckiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Nitecka, po wojnie Straszewska. Fotografia dołączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego - zbiory ZPW.

Maria Nitecka, po wojnie Straszewska. Fotografia dołączona do ankiety uczestnika Powstania Warszawskiego - zbiory ZPW.

Nasz newsletter