Pseudonim
-
Data urodzenia
1897-08-08
Data śmierci
1991-01-24
Stopień
sanitariuszka
Miejsce urodzenia
Lwów
Imiona rodziców
Adam - Zofia z domu Hebanowska
Nazwisko panieńskie
Szulisławska
Wykształcenie
Absolwentka Gimnazjum sióstr Nazaretanek we Lwowie. Po uzyskaniu matury studiowała romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Studia przerwała w 1923 roku po wyjściu za mąż.
Nazwisko po mężu, rodzina
Palester - wyszła za mąż za poznanego w "Orlętach" lekarza epidemiologa, Henryka Palestra, starszego od niej o 28 lat wdowca, mającego z pierwszego związku nastoletniego syna Romana (w późniejszych latach znanego kompozytora). W 1923 r. Maria urodziła syna Krzysztofa, a pięć lat później córkę Małgorzatę.
Działalność niepodległościowa
Podczas studiów, w roku 1918, zaciągnęła się do oddziałów "Orląt Lwowskich" i jako sanitariuszka brała udział w wojnie z bolszewikami.
Adres zamieszkania przed wojną
Przed wojną Palestrowie przenieśli się ze Lwowa do Warszawy.
Praca w czasie okupacji
Pracowała w Wydziale Zdrowia i Opieki Społecznej Zarządu m. Warszawy, gdzie współpracowała z Ireną Sendlerową.
Udział w konspiracji 1939-1944
W czasie okupacji Maria Palester działała w Radzie Pomocy Żydom "Żegota" - ocaliła 12 Żydów, doprowadziła także do uwolnienia Ireny Sendlerowej z Pawiaka (pomogła zorganizować pieniądze na jej wykup i przekupić oficera gestapo. Okup zebrany przez „Żegotę” zaniosła w plecaku pod kaszą i makaronem 14-letnia wówczas córka Marii, Małgorzata Palester). W mieszkaniu Marii i Henryka Palestrów przy ul. Łowickiej 53/ 8 mieszkała Irena Sendlerowa (1919-2008).
Adres przed Powstaniem Warszawskim
Warszawa ul. Łowicka 53 m. 8
Powstanie Warszawskie
We wrześniu 1944 roku razem z mężem Henrykiem zorganizowali punkt sanitarny przy ul. Fałata 4. Kilka tygodni później punkt sanitarny przemianowano na Szpital Czerwonego Krzyża nr 2, a następnie na Zakład dla Dzieci i Chronicznie Chorych.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim
Mąż Henryk był lekarzem PCK, syn Krzysztof ps. "Krzych", żołnierz batalionu "Parasol", poległ 21.09.1944 r. na Czerniakowie
Losy po wojnie
31 marca 1946 roku Zakład dla Dzieci i Chronicznie Chorych przeniesiono w inne miejsce i zamieniono na Dom Dziecka Warszawy. Maria była drugą kierowniczką tego Domu. Funkcję tę pełniła do 1962 roku. W czasie wojny uratowała 12 Żydów, za co 18 maja 1980 roku została odznaczona medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Miejsce śmierci
Warszawa
Źródła
MPW-baza uczestników PW, sprawiedliwi.org.pl - Historia Marii Palester
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram