Pseudonim:
"Marzena"
Data urodzenia:
1930-01-30
Data śmierci:
2020-12-15
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Antonina z domu Juckiewicz
Harcerstwo i udział w konspiracji 1939 -1944:
Od 1941 roku w Szarych Szeregach - harcerka żeńskiej DH im. Królowej Jadwigi przy szkole Cecylii Plater - Zyberkówny w Warszawie
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa ul. Górskiego 5 m.6
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 3. kompania "Szare Szeregi” - "Junior" ("Sępy")
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Drogą przez Dworzec Warszawa Zachodnia skierowana do obozu przejściowego mieszczącego się na terenie hal fabrycznych w Ursusie.
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal Za Warszawę 1939 -1945, Odznaka Weterana walk o Niepodległość Ojczyzny, Odznaka Pamiątkowa Akcji Burza, Krzyż Kawalerski oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. W 2013 roku została uhonorowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem „Pro Patria”
Nazwisko po mężu :
Maria Cześnin - Straszewicz
Źródła:
MPW-baza uczestników PW (Maria Śmigielska, Maria Cześnin), ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego - Archiwum Romualda Śreniawy - Szypiowskiego, ankieta ZPW (kwerenda AAN). Fot. dołączona do ankiety uczestnika PW - zbiory Archiwum Akt Nowych. Nekrolog prasowy
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Maria Cześnin - Straszewicz z domu Śmigielska. Fot. dołączona do ankiety uczestnika PW - zbiory Archiwum Akt Nowych

Maria Cześnin - Straszewicz z domu Śmigielska. Fot. dołączona do ankiety uczestnika PW - zbiory Archiwum Akt Nowych

Nasz newsletter