Pseudonim:
"Roman"
Data urodzenia:
1929-07-11
Data śmierci:
2017-01-18
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Michał - Zofia z domu Krupińska
Wykształcenie:
W roku 1936 rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej Nr 80 im. Księcia Józefa Poniatowskiego mieszczącej się przy ulicy Dobrej 68. Była to nowoczesna szkoła wybudowana tuż przed wojną. W roku 1939 zajęcia szkolne rozpoczęły się ze znacznym opóźnieniem z powodu działań wojennych. Wkrótce decyzją niemieckich władz okupacyjnych budynek szkolny został przeznaczony na wojskowy szpital polowy, a grono nauczycielskie oraz uczniowie zostali przeniesieni do szkoły mieszczącej się przy ulicy Drewnianej 8. Szkołę powszechną Michał ukończył w roku 1943, a następnie kontynuował naukę w Szkole Rzemieślniczej przy ulicy Śniadeckich 8, w której w ramach tajnego nauczania realizowany był program gimnazjalny.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji wojskową działalność konspiracyjną realizował w 113 plutonie 1. kompanii III zgrupowania "Konrad". Przeszedł szkolenie dotyczące znajomości różnych rodzajów broni, taktyki walk ulicznych oraz różnych zagadnień wojskowych.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Solec 101
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” - III zgrupowanie "Konrad" - 1. kompania - pluton 113, następnie w 2. kompanii - pluton WSOP (Wojskowa Służba Ochrony Powstania)
Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ. Powstanie rozpoczął w plutonie 113 zgrupowania "Konrad". Pluton ten brał udział w walkach na Powiślu, uczestnicząc w atakach na Uniwersytet Warszawski i walkach w rejonie Dobra - Karowa. Na początku września skoncentrowane ataki niemieckie spowodowały wycofanie się oddziałów powstańczych do Śródmieścia Północnego, w rejon ulicy Zgoda. Na pewien czas Michał został odkomenderowany do plutonu WSOP dawnego zgrupowania "Konrad".
Odniesione rany:
Ranny w ramię 5 września 1944 r. odłamkami granatnika na podwórzu domu róg Dobrej i Leszczyńskiej, podczas odpierana niemieckiego ataku wyprowadzonego z rejonu Oboźna - Browarna. Po opatrzeniu ran pozostał w oddziale.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI B Fallingbostel, następnie w Stalagu VI J Dorsten (Nordrhein-Westfalen), wyzwolony w kwietniu 1945 r.
Numer jeniecki:
141302
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Odznaka Akcja "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do kraju, zamieszkał w Warszawie, gdzie kontynuował naukę w Miejskim Męskim Liceum Mechanicznym przy ulicy Targowej 86. Po uzyskaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, po zakończeniu których uzyskał tytuł inżyniera mechanika. Aż do emerytury pracował w Biurze Projektów.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochowania:
Cmentarz w Pyrach
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Powstanie Warszawskie - strz. "Roman" z pistoletem maszynowym Sten.

Powstanie Warszawskie - strz. "Roman" z pistoletem maszynowym Sten.

Nasz newsletter