Pseudonim:
"Pudel"
Data urodzenia:
1923-06-14
Data śmierci:
2021-04-05
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Łomża
Wykształcenie do 1939 r.:
Ukończył siedmioklasową szkołę powszechną nr 1 na ul. Rybaki w Łomży. Następnie uczeń Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - redakcja "Walki" - drukarz-maszynista, przez dwa lata pracował w tajnej drukarni przy Rynku Starego Miasta mieszczącej się w piwnicy Domu Fukiera, gdzie drukował prasę podziemną i ulotki.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Targowa, ul. 6 Sierpnia
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Paweł" - batalion "Antoni" - pluton 1908, od 7.08.1944 r. - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion NOW-AK "Gustaw" - OS "Juliusz" (Oddział Specjalny - dawny pluton 1908, na Starym Mieście tzw. "Tygrysy Woli”)
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Powiśle (szpital)
Odniesione rany:
Ranny odłamkami pocisku artyleryjskiego, 3.09.1944 w budynku LOPP (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej), umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Konopczyńskiego.
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z Warszawy z rannymi; trafił do szpitala w Brwinowie, gdzie doczekał przejścia frontu w styczniu 1945 r.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy (4.10.1944)
Losy po wojnie:
Po rekonwalescencji wrócił do Łomży. Kontynuował naukę w gimnazjum na ul. Hożej w Warszawie. Odnaleziony przez UB i oskarżony o posiadanie broni i współpracę z podziemiem, został aresztowany 19.11.1949 r. Przesiedział 8 lat w więzieniach w Warszawie i w Rawiczu. Pracował w więziennej bibliotece i ukończył szkołę, w której nauczył się introligatorstwa. Na wolność wyszedł 10.09.1957 r. Założył w Łomży zakład introligatorski, który prowadził przez 50 lat - najpierw przy ul. Dwornej, następnie przy ul. Krótkiej 10a.
Miejsce pochówku:
Łomża
Informacje dodatkowe:
11.11.2015 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łomża
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, informację o śmierci przekazało Środowisko Byłych Żołnierzy Batalionów „Gustaw”-„Harnaś" ŚZŻAK
Uwagi:
W czasie Powstania Mieczysław Grochulski (?)
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mieczysław Bruszewski ps."Pudel". Zdjęcie z 1942 roku wykonane do kenkarty. Fot. udostępnione przez Dariusza Syrnickiego <i>ZŻ NSZ Okręg Łomżyński</i>

Mieczysław Bruszewski ps."Pudel". Zdjęcie z 1942 roku wykonane do kenkarty. Fot. udostępnione przez Dariusza Syrnickiego ZŻ NSZ Okręg Łomżyński

Mieczysław Bruszewski  w roku 2009. Fot. ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej/MPW

Mieczysław Bruszewski w roku 2009. Fot. ze zbiorów Archiwum Historii Mówionej/MPW

Nasz newsletter