Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
1924-06-20
Data śmierci:
2006-09-09
Funkcja:
-
Stopień:
bombardier
Miejsce urodzenia:
Roszki-Wodźki, powiat Białystok
Imiona rodziców:
Adam - Zofia z domu Bujnow
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Grupa Artyleryjska "Granat" (poprzedni kryptonim "548") - ochotnik. *
Szlak bojowy:
Mokotów
Odniesione rany:
Ranny 25.09.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - na początku października 1944 przebywał w obozie przejściowym jeńców AK w Skierniewicach. Skierowany na roboty przymusowe, miejsce pracy Wolfsberg (Salzburg)
Numer jeniecki:
222024
Miejsce śmierci:
Magnuszew
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Z informacji pani Zofii Chojnowskiej z Roszkowskich, bratanicy Mieczysława, przesłanej w liście do MPW w 2011 roku wynika, że w Powstaniu Warszawskim brał udział także najmłodszy brat Mieczysława - Stanisław Roszkowski (obecnie brak w bazie żołnierzy Powstania w zasobie MPW). Obaj bracia należeli do Armii Krajowej, Stanisław studiował w Warszawie. Według tej samej relacji po Powstaniu Stanisław i Mieczysław posiadane dokumenty z PW przekazali do przechowania swemu bratu, proboszczowi parafii w Zuzeli - ks. Czesławowi Roszkowskiemu (1903 - 1966). Dokumenty przepadły po rewizji, jaką przeprowadził u księdza w latach 50-tych Urząd Bezpieczeństwa i nigdy nie powróciły do rąk ks. Roszkowskiego. Zabrano wówczas także listy od ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zaś aresztowanemu księdzu Czesławowi Roszkowskiemu zarzucono przynależność do Armii Krajowej, posługi duszpasterskie świadczone partyzantom i w szczególności kontakty z ks. Prymasem Stefanem Wyszyńskim. Brutalnie przesłuchiwany, osadzony został początkowo w areszcie-katowni na Pradze przy ul. 11 listopada w Warszawie, a następnie przeniesiony do więzienia na ul. Rakowiecką. Po roku i siedmiu miesiącach więzienia został zwolniony. Najmłodszy z braci - Stanisław tuż po wojnie przyjechał w rodzinne strony do wsi Roszki-Wodźki w powiecie białostockim. Po kilku dniach w nocy zjawili się funkcjonariusze UB, którzy otoczyli dom i aresztowali Stanisława. Podczas przesłuchiwań brutalnie katowany (wybite zęby, złamana szczęka, uszkodzony wzrok), zaginął bez wieści. Jego dalszych losów rodzinie ani IPN nie udało się dotychczas ustalić. Miejsce śmierci i pochowania Stanisława pozostają nieznane. [źródła: Zofia Chojnowska - kopia listu skierowanego do AR MPW - materiały do Słownika Uczestników PW - folder Roszkowski Mieczysław, informacje o ks. Czesławie Roszkowskim na podstawie: Ks. Jerzy Krysztopa "Ks. Czesław Roszkowski (1903 ? 1966)"w: "Głos Katolicki. Tygodnik Ziemi Łomżyńskiej" 18 września 2011r., nr 38]
Źródła:
Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7409, dar pani Zofii Chojnowskiej z Roszkowskich, bratanicy (2011).
Uwagi :
Baza straty.pl dane FPNP - tu data urodzenia Mieczysława Roszkowskiego to 20-06-1914. Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T.4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997 - tu data ur. 20-06-1924, miejsce urodzenia "Roszki" (prawidłowa nazwa Roszki - Wodźki), * podany przydział: batalion "Olza" pułku "Baszta"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mieczysław Roszkowski z bratem Stanisławem. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7409

Mieczysław Roszkowski z bratem Stanisławem. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7409

Mieczysław Roszkowski - na fotografii stojący w środku. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7409

Mieczysław Roszkowski - na fotografii stojący w środku. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/7409

Nasz newsletter