Pseudonim:
"Szary"
Data urodzenia:
1912-02-11
Data śmierci:
1944-09-17
Funkcja:
szef służb saperskich Podobwodu Śródmieście Południowe. Cichociemny
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 132 Miejsce: 36
Stopień:
kapitan
Miejsce urodzenia:
Wołkowysk
Wykształcenie (w tym wojskowe) i działalność do 1939 r. :
Od 1921 mieszkał w Wilnie. Uczył się w średniej szkole technicznej, zdał egzamin dojrzałości. W latach 1929–1931 w pełnił służbę w 3 batalionie saperów w Wilnie, uczył się w szkole podoficerskiej. W latach 1938–1939 studiował na Politechnice Warszawskiej. Pracował jako kontroler drogowy PKP.
Przebieg służby wojskowej w PSZ i AK:
17 września 1939 przekroczył w rejonie Waśkowice – Zabłotów granicę z Rumunią, a następnie 25 stycznia 1940 dotarł do Marsylii. Wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem francuskim i został przydzielony do 2 batalionu saperów 2 Dywizji Strzelców Pieszych (Angers). Po upadku Francji został ewakuowany, 24 czerwca 1940 dotarł do Plymouth (Wielka Brytania). Wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie pod dowództwem brytyjskim, przydzielony do 1 kompanii saperów 1 Brygady Strzelców. W maju 1941 ukończył Szkołę Podchorążych Saperów w Dundee i został awansowany na stopień sierżanta podchorążego. Przydzielony do Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, w latach 1942–1943 instruktor sapersko – minerski na szkoleniach dla cichociemnych w Audley End (STS 43). Autor kilku wynalazków. Prawdopodobnie udoskonalił m.in. tzw. ołówek czasu, niemiecki detonator, który można było ustawić na czas od 10 minut do miesiąca i działał precyzyjnie nawet w skrajnych temperaturach. Przeszkolony ze specjalnością w dywersji i kwatermistrzostwie, awansowany na stopień podporucznika ze starszeństwem od 1 grudnia 1942, zaprzysiężony na rotę ZWZ–AK 31 stycznia 1943 w Audley End. Zrzucony do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 w sezonie operacyjnym „Riposta”, w operacji lotniczej „Neon 3”. Razem z nim skoczył: ppor. Bernard Wiechuła ps. Maruda. Skoczkowie przerzucili 247,5 tys. dolarów w banknotach oraz 120 tys. marek na potrzeby Armii Krajowej. Zrzucono także sześć zasobników i jedną paczkę. Podczas lotu samolot został dwukrotnie ostrzelany, m.in. przez niemiecką artylerię przeciwlotniczą. Skoczków oraz zasobniki zrzucono ok. godz. 00.40.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - BBT (Biuro Badań Technicznych) - od października 1943 r. przydzielony jako kierownik referatu materiałów i sprzętu zrzutowego do Biura Badań Technicznych Wydziału Saperów Oddziału III Komendy Głównej Armii Krajowej (na tym stanowisku zastąpił por. cc Stanisława Kotorowicza) oraz jako instruktor Kedywu.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" (Śródmieście-Południe) - sztab - szef służb saperskich Podobwodu Śródmieście Południowe
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce śmierci:
Poległ na ul. Mokotowskiej.
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo w Alejach Ujazdowskich. 26 kwietnia 1945 roku ekshumowany na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A 25, rząd 8, grób 9
Odznaczenia:
Krzyże Srebrny Orderu Virtuti Militari
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Polski Czerwony Krzyż.
Uwagi :
W zapisach PCK błędnie jako "Krycztukalis".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Mirosław Kryszczukajtis. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-1022/Wikipedia

Mirosław Kryszczukajtis. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-1022/Wikipedia

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. W karcie błędnie wpisane nazwisko jako Krycztukalis.

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka. W karcie błędnie wpisane nazwisko jako Krycztukalis.

Miejsce pochowania na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. A25-8-9), stan przed renowacją i po rewitalizacji przeprowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2020 roku.

Miejsce pochowania na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kw. A25-8-9), stan przed renowacją i po rewitalizacji przeprowadzonej przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2020 roku.

Nasz newsletter