Pseudonim:
"Sztubak"
Data urodzenia:
1928-01-04
Data śmierci:
2008-12-15
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kazuń
Imiona rodziców:
Kazimierz - Stanisława
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi - uczestnik kursów szaroszeregowych odbywających się w Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Przydział w lipcu 1944 r.: VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 8 Rejon "Kolczyn" - "Łęgów" - "Kampinos" (Łomianki) - 2. kompania
Oddział:
Na Woli - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon, następnie Zgrupowanie "Radosław", po przejściu do Puszczy Kampinoskiej - Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 1. kompania por. "Zetesa"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Dworzec Gdański - Żoliborz - Kampinos - Jaktorów
Odniesione rany:
Podczas bitwy pod Jaktorowem ciężko ranny w głowę. Uratowany przez oficera węgierskiego, który umieścił go w szpitalu prowadzonym przez z zakonnice z klasztoru w Kostowcu.
Informacje dodatkowe:
Wybuch Powstania zastał go w Warszawie na Woli (III Obwód "Waligóra" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon). Podczas walk na ul. Okopowej udało mu się na podoficerze SS zdobyć karabin Mauser. Z oddziałami Kedywu przeszedł na Starówkę. Z żołnierzami batalionu "Zośka" brał udział w natarciu na Dworzec Gdański i próbie połączenia oddziałów powstańczych ze Starego Miasta i Żoliborza. Podczas natarcia lekko ranny w nogę. Z pomocą sanitariuszki przeczołgał się przez tory na stronę „Żywiciela”. Pozostał na Żoliborzu z tamtejszymi oddziałami, które wycofały się następnie do Kampinosu. Udaje mu się przejść do Lasek, po krótkim leczeniu powrócił do walki (Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - 1. kompania por. "Zetesa" (Zygmunt Sokołowski)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Olgierd Lubiński "Sztubak" (1928-2008)

Olgierd Lubiński "Sztubak" (1928-2008)

Nasz newsletter