Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1893-12-05
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
lekarz
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 68 Miejsce: 49
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Maria Eugenia Goldman
Wykształcenie i praca zawodowa do 1944 r.:
W latach 1905-1907 brał udział w gimnazjalnych strajkach antyrosyjskich, za co otrzymał "wilczy bilet” i nie mógł kontynuować nauki na terenie Rosji. Wyjechał do Lwowa, gdzie uzyskał maturę i studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza fakultet przyrodniczy. Studia ukończył z tytułem doktora filozofii w zakresie nauk przyrodniczych. W 1918 r. został asystentem wybitnego biologa ewolucjonisty Nussbauma Hilarowicza na Uniwersytecie Jana Kazimierza. W 1920 r. powrócił do Warszawy i podjął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Po uzyskaniu tytułu doktora wszech nauk medycznych podjął pracę naukową. Był adiunktem na Uniwersytecie Warszawskim w Zakładzie Histologii i Embriologii. Odbywał podróże naukowe do Francji, Belgii i Szwecji. Był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego. W czasie okupacji zaczął prowadzić praktykę lekarską. Latem 1944 r., po zwolnieniu z Pawiaka, rozpoczął pracę w Szpitalu Ujazdowskim.
Przebieg służby wojskowej:
Żołnierz Legionów Józefa Piłsudskiego. W 1920 r. brał udział w wojnie z bolszewikami, pełniąc funkcję lekarza wojskowego; kampanię zakończył w stopniu porucznika WP.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. po radiowym apelu płk Umiastowskiego wraz synem Piotrem wyruszył na wschód. Dostali się do niewoli sowieckiej w okolicy Sarn. Słonimskim udało się uzyskać wolność za cenę złotego, wiecznego pióra. Pod koniec października wrócili do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Jako wykładowca uczestniczył w tajnym nauczaniu na Uniwersytecie Warszawskim. W styczniu 1944 r. dał się aresztować przez Gestapo zamiast swojego syna Piotra; osadzony na Pawiaku, zwolniony na przełomie czerwca i lipca 1944 r.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Tyniecka 52
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - V Obwód Mokotów - pułk KG AK "Baszta" - Szpital ss Elżbietanek ul. Goszczyńskiego 1 - Punkt sanitarny ul. Malczewskiego 3/5 - szef punktu.
Dzielnica:
Mokotów
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego żona Janina była sanitariuszką w tym samym punkcie sanitarnym. Poległa 2.09.1944 r. W tym samym punkcie sanitariuszem był syn Piotr.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ wraz z żoną podczas nalotu, pod gruzami domu przy ul. Malczewskiego 3/5.
Informacje dodatkowe:
Brat poety Antoniego Słonimskiego (1895-1976), współtwórcy grupy poetyckiej Skamander
Uwagi:
Nazwisko rodowe matki - Goldman. Inne wersje - Goldblum (błędnie)
Publikacje:
Antoni Słonimski: Alfabet Wspomnień, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1975
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia wykonana w II połowie lat 30-tych podczas wizyty francuskiego farmaceuty profesora Rene Fabre  w Warszawie. Widoczni na zdjęciu: prof.  Rene Fabre (siedzi 2. z prawej)  -  po wygłoszeniu odczytu "O zadaniach toksykologii współczesnej" w Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym, żona profesora pani Rene (siedzi 2. z lewej), profesor Osman Achmatowicz (siedzi 1. z lewej), profesor Jerzy Modrakowski (siedzi 1. z prawej), prezes Polskiego Powszechnego Towarzystwa Farmaceutycznego Wacław Filipowicz (stoi 1. z lewej), doc. dr Piotr Słonimski, dr farmacji J. Fabicki. Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, <i>audiovis.nac.gov.pl</i>

Fotografia wykonana w II połowie lat 30-tych podczas wizyty francuskiego farmaceuty profesora Rene Fabre w Warszawie. Widoczni na zdjęciu: prof. Rene Fabre (siedzi 2. z prawej) - po wygłoszeniu odczytu "O zadaniach toksykologii współczesnej" w Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym, żona profesora pani Rene (siedzi 2. z lewej), profesor Osman Achmatowicz (siedzi 1. z lewej), profesor Jerzy Modrakowski (siedzi 1. z prawej), prezes Polskiego Powszechnego Towarzystwa Farmaceutycznego Wacław Filipowicz (stoi 1. z lewej), doc. dr Piotr Słonimski, dr farmacji J. Fabicki. Fot. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego - Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, audiovis.nac.gov.pl

Piotr Słonimski z synem Piotrem, na obozie letnim 23. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego - zdjęcie przedwojenne. Fot. udostępnił Tomasz Zatwarnicki

Piotr Słonimski z synem Piotrem, na obozie letnim 23. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Bolesława Chrobrego - zdjęcie przedwojenne. Fot. udostępnił Tomasz Zatwarnicki

Fot. udostępnił Tomasz Zatwarnicki

Fot. udostępnił Tomasz Zatwarnicki

Nasz newsletter