Pseudonim:
"Wierzbowski"
Data urodzenia:
1904-01-21
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik rezerwy kawalerii
Miejsce urodzenia:
Ostrów - Gniewkowo
Imiona rodziców:
Anastazy - Zofia z domu Jachowska
Pseudonimy:
"Wierzbowski", "Zygmunt"
Wykształcenie:
Po uzyskaniu świadectwa dojrzałości w gimnazjum studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego. Studia doktoranckie, ukończył aplikację adwokacką.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Dowódca plutonu i p. o. dowódcy szwadronu 8. pułku strzelców konnych Pomorskiej Brygady Kawalerii GO "Czersk" Armii "Pomorze".
Udział w konspiracji 1939-1944:
W TAP był zastępcą szefa wywiadu i szefem kontrwywiadu. W ZWZ był kolejno kierownikiem komórki, zastępcą kierownika referatu, kierownikiem referatu "993/P" w Wydziale Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Oddz. II K-dy Gł. AK.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział II (Informacyjno-Wywiadowczy) - kierownik referatu IV w Wydziale Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu.
Szlak bojowy:
Gmach PKO przy ul. Jasnej 9 róg Świętokrzyskiej, przy ul. Kopernika 32, Wilczej 6 i 44 oraz Wspólnej 37.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
101524
Losy po wojnie:
Pracował w szkolnictwie polskim, był członkiem Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Został kontraktowym pracownikiem Wydziału Dobrobytu Żołnierza w Ankonie. Odkomenderowany do Wielkiej Brytanii - pobyt w cywilnych obozach w Liverpool i w Cherhire. Przeniósł się do USA. Dalsze losy nieznane.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter