Pseudonim:
"Rut"
Data urodzenia:
1919-08-29
Data śmierci:
2000-09-24
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Jerzy - Katarzyna z domu Kwiatkowska
Wykształcenie:
Profesor Akademii Medycznej, dr hab., lekarz, deontolog, historyk medycyny. Przed wojną studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, później kontynuował studia lekarskie na tajnych kompletach Uniwersytetu Warszawskiego,które ostatecznie ukończył po wojnie u w Poznaniu w 1948 roku. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi na podstawie pracy „Służba zdrowia Wojska Polskiego w bitwie nad Bzurą” (1972), natomiast habilitował się na Akademii Medycznej w Gdańsku w oparciu o rozprawę „Ocena pracy służby zdrowia w wojnie obronnej 1939 roku” (1989).
Kampania wrześniowa:
Uczestnik walk we wrześniu 1939 roku i bitwy pod Bzurą.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Podokręg Zachodni "Hajduki" - Obwód "Skowronek" (Sochaczew)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - przydział nieznany
Odniesione rany:
Ranny 17.09.1944
Szlak bojowy:
Kampinos
Losy po wojnie:
W latach 1950-1979 pracował jako lekarz wojskowy, w ostatnim okresie jako szef lecznictwa POW w Bydgoszczy. W 1947 roku prowadził wykłady z anatomii plastycznej w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Związany z Akademią Medyczną w Bydgoszczy od początku jej istnienia, wykładowca etyki i deontologii lekarskiej w bydgoskiej Filii Akademii Medycznej w Gdańsku (1982-1985). Od 1985 r. pracował jako adiunkt, docent i kierownik Zakładu Etyki i Deontologii, prowadząc wykłady z etyki, deontologii lekarskiej, jak i historii medycyny i farmacji. Zainteresowania badawcze: etyka lekarska i historia nauk medycznych. Był współzałożycielem i długoletnim prezesem Bydgoskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji, członkiem Zarządu Głównego PTHMiF, członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Związku Powstańców Warszawy (wiceprezes Koła Bydgoskiego). Zmarł w 2000 roku.
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939 r.”, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska (czterokrotnie), Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem za Warszawę 1939-1945, Krzyżem Partyzanckim.
Publikacje:
Wspomnienie w "Wiadomościach Akademickich" - nr. 56/Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter