Pseudonim:
"Tygrys"
Data urodzenia:
1927-08-09
Data śmierci:
2014-09-26
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Paweł - Marianna z domu Msel
Praca do 1944 r.:
W okresie okupacji do wybuchu Powstania Warszawskiego pracował w Auto Union Kraft Park na ul. Twardej 64 w Warszawie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Pańska 48
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 2. kompania - I pluton; ochotnik, 7.09.1944 r. samowolnie oddalił się z oddziału.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
10.09.1944 r. wyszedł wraz z rodzicami z miasta w kolumnie ludności cywilnej do obozu w Pruszkowie. Z Pruszkowa wywieziony na roboty przymusowe do Brandenburg an der Havel, pracował na kolej.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do Warszawy. Poszukiwany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego uciekł do wujka do Szczecina i zamieszkał tam na stałe. Pracował w Straży Portowej w Szczecinie, następnie rozpoczął naukę w Państwowym Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Po jej ukończeniu od 1951 r. do przejście na emeryturę w 1987 r. pływał na statkach Polskiej Żeglugi Morskiej.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerki Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi
Miejsce śmierci:
Szczecin
Miejsce pochowania:
Cmentarz Centralny w Szczecinie kwatera 41a, rząd 16, grób 18
Publikacje:
Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, t. 6, Warszawa 2004, s. 603 tu jako Roman NN „Tygrys”. Archiwum Zgrupowania Armii Krajowej „Chrobry II”, t. 1, pod red. Katarzyny Utrackiej, Izabeli Mrzygłód, Warszawa 2015, s. 322
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter