Pseudonim:
"Jaskółka"
Data urodzenia:
1927-12-17
Data śmierci:
2009-10-02
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kutno
Imiona rodziców:
Franciszek - Kazimiera z domu Kwiatkowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Żołnierz Konfederacji Narodu, z którą przeszedł do Armii Krajowej
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Milanówek
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49" - pluton "Mieczyków"
Szlak bojowy:
Wola - Stawki - Muranów - Stare Miasto
Odniesione rany:
W nocy 27/28.08.1944 r. ciężko ranny w prawą łopatkę i pachwinę odłamkami granatnika na ul. Sapieżyńskiej (zakłady Fiata). Początkowo umieszczony w szpitalu powstańczym na ul. Długiej, następnie na ul. Miodowej 23. Po zajęciu Starego Miasta przez oddziały niemieckie przeniesiony na kocu do Szpitala Wolskiego przy ul. Płockiej 26.
Losy po Powstaniu:
Wywieziony z rannymi pod niemiecką eskortą przez Włochy do Milanówka, w którym uciekł z transportu i dotarł do domu rodzinnego.
Losy po wojnie:
Aresztowany przez UB w Grodzisku Mazowieckim w grudniu 1948 r. Zwolniony z więzienia w kwietniu 1949 r. W latach 1949-1987 pracował w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W 1991 r. został członkiem Związku Powstańców Warszawskich. Od 1994 r. członek Światowego Związku Żołnierzy AK. Przez szereg lat był przewodniczącym Środowiska Żołnierzy Batalionu "Czata 49".
Miejsce śmierci:
Milanówek. Urna z prochami została złożona w kwaterze batalionu "Czata 49", kwatera B-24 na Powązkach Wojskowych.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter