Pseudonim
"Lis", „Szczwany Lis”
Data urodzenia
1928-10-25
Data śmierci
-
Stopień
łącznik - listonosz

Archiwum historii Mówionej

Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Jan - Katarzyna
Udział w konspiracji 1939 -1944
W konspiracji od początku 1942 roku w Szarych Szeregach - harcerz w konspiracyjnej drużynie harcerskiej nr 30 „Zawiszy” - Rój „Giermków Zawiszy"
Adres zamieszkania przed Powstaniem
Warszawa, ul. Lipowa 4 a m. 48
Miejsce koncentracji na godzinę "W"
Od pierwszych godzin wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczył czynnie w działaniach na Powiślu, m.in. przy budowie przejść i barykad w rejonie ulic Lipowej i Dobrej. Po otrzymaniu wiadomości o powstającym zgrupowaniu harcerzy w gmachu Konserwatorium na Okólniku 1 przy Tamce zgłasza się ochotniczo wraz z braćmi Jerzym i Janem do podharcmistrza Zbigniewa Brydaka ps. „Krasnoludek” (1919-1991), organizującego wówczas stannicę harcerską. Uczestniczył w wypadzie do Teatru Polskiego przy ul. Karasia, następnie przydzielony do sekcji „Borysa" (Jana Dworaka).
Oddział
Szare Szeregi - Harcerska Poczta Polowa - Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar"
Szlak bojowy
Powiśle do 5.09.1944 r.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim
W Powstaniu brali udział dwaj bracia Ryszarda - Jan ps. "Borys" oraz Jerzy Jan Dworak ps. „Wesoły Tygrys”
Losy po Powstaniu
Po zajęciu dzielnicy przez oddziały niemieckie opuścił Powiśle wraz z ludnością cywilną. Skierowany do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), skąd został wywieziony najpierw do Wrocławia (wówczas Breslau), a następnie na roboty przymusowe w rejonie Berlina.
Losy po wojnie
Po powrocie do kraju kontynuował przerwaną wcześniej naukę. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w 1957 r.) Przez wiele lat pracował w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie na stanowisku projektanta.
Odznaczenia
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska
Informacje dodatkowe
Razem z bratem Jerzym ps. „Wesoły Tygrys” podczas Powstania pełnił służbę łącznika-listonosza w ramach Harcerskiej Poczty Polowej (dowódca placówki HPP - Mieczysław Jakubik ps. "Szach"). Podczas pobytu w gmachu Konserwatorium na Okólniku był jednym z harcerzy, którzy na prośbę prof. Stanisława Kazuro zabezpieczali zabytki kultury oraz rękopisy słynnych polskich kompozytorów przed zniszczeniem przez nieprzyjaciela. W obecności prof. Kazuro zakopano w piwnicach Konserwatorium m. in. rękopisy Fryderyka Chopina. Tuż przed upadkiem Powstania na Powiślu skierowany przez przełożonych do pomocy w magazynie żywności znajdującym się podziemiach kościoła pw. św. Rodziny przy ul. ks. Siemca 7/9 (dziś ul. Wiślana, obiekt zniszczony w 1944 r. obecnie nie istnieje).
Źródła
MPW-baza uczestników PW, Zaświadczenie wystawione przez Komisję Historyczną Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego, MPW-zbiory: P/6714/09 - dokumenty oraz kopia relacji w Powstania Warszawskiego autorstwa R. Dworaka (1 strona maszynopisu)
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram