Pseudonim:
"Majtek"
Data urodzenia:
1927-02-26
Data śmierci:
2012-09-29
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Walenty - Ewa z domu Wiśniewska
Pseudonimy:
"Rysiek", "Majtek"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 r. Początkowo, jako niezrzeszony, zajmował się kolportowaniem prasy podziemnej, następnie został wprowadzony przez szkolnego kolegę do organizacji. Członek Bojowych Szkół (BS) Szarych Szeregów w Hufcu Mokotów Górny (MG) - drużyna MG-430. Uczestniczył w licznych akcjach "Małego Sabotażu", akcji "N", a także w zdobywaniu broni na niemieckich żołnierzach w okolicach Dworca Głównego. Dodając sobie kilka lat, na początku 1944 r. został przyjęty razem z kolegami z drużyny w skład oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej "Pegaz" (późniejszy "Parasol"), wchodząc w skład II plutonu.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 2. kompania - II pluton - 2. drużyna.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną - przez al. Szucha i Wolę dotarł do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121). Wywieziony do obozu pracy w Berlinie skąd trafił do obozu w Sudetach, gdzie zastał go koniec wojny.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu powrócił do kraju i zamieszkał w Warszawie. Autor wspomnień "Przemoczone pod plecakiem 18 lat" i "Epitafium żołnierzowi "Parasola".
Miejsce śmierci:
Warszawa
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter