Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1903-04-06
Data śmierci:
1944-08-00
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 69 Miejsce: 2
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Lipa gmina Raciąż
Imiona rodziców :
NN - Marianna z domu Bartnikowska
Wykształcenie i praca :
Podstawowe, podejmował prace dorywcze, m.in. był pracownikiem cywilnym ochrony w Wyższej Szkole Wojennej przy ul. Koszykowej.
Udział w wojnie obronnej 1939 r. :
We wrześniu 1939 Stanisław Bartnikowski został zmobilizowany w stopniu strzelca do obrony Warszawy. Podlegał pod Dowództwo Obrony Warszawy na czele którego stanął gen. Walerian Czuma.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Kaliska 15 m. 2
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - Reduta Kaliska - ochotnik. Uczestniczył w walkach na Ochocie od 2 do 9 VIII 1944 pod dowództwem Andrzeja Chyczewskiego "Gustawa", a następnie wymaszerował z oddziałami do Lasów Chojnowskich.
Szlak bojowy:
Ochota - prawdopodobnie Pęcice i Chojnów
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zaginął bez wieści w sierpniu 1944 r. - wymaszerował z oddziałami z Ochoty do Lasów Chojnowskich. Dalsze losy pozostają nieznane, ciała nie odnaleziono.
Miejsce pochówku:
Nieznane. Jako poległy upamiętniony jest na Murze Pamięci przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Losy rodziny :
Jego syn Bogdan Bartnikowski ps. Mały był w czasie Powstania łącznikiem. Po upadku Ochoty Bogdan i jego matka (a żona Stanisława) zostali wraz z cywilami wypędzeni do obozu przejściowego na tzw. Zieleniaku, a następnie wywiezieni do KL Auschwitz- Birkenau. Bogdan Bartnikowski był więźniem bloku dziecięcego (nr 13). Pracował także przymusowo przy odgruzowywaniu Berlina.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Bartnikowski Stanisław, ankieta-biogram Uczestnika Powstania Warszawskiego wypełniona przez syna, p. Bogdana Bartnikowskiego ps. Mały
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Bartnikowski (1903-1944). Fotografia portretowa wykonana w 1943 roku. Fot. ze zbiorów syna, p. Bogdana Bartnikowskiego ps. Mały

Stanisław Bartnikowski (1903-1944). Fotografia portretowa wykonana w 1943 roku. Fot. ze zbiorów syna, p. Bogdana Bartnikowskiego ps. Mały

Nasz newsletter