Stanisław Saturnin Kwiatkowski

Pseudonim:
"Mróz"
Data urodzenia:
1926-11-29
Data śmierci:
2020-02-10
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Teofila z domu Gruszecka
Dzieciństwo i młodość :
Urodził się w Warszawie w Szpitalu im. Dzieciątka Jezus. Rodzina Kwiatkowskich mieszkała w Kolonii Lubeckiego, na Ochocie, przy ulicy Mochnackiego. Ojciec Stanisław Kwiatkowski pracował w Ministerstwie Przemysłu i Handlu, a matka Teofila Kwiatkowska z Gruszeckich z wykształcenia romanistka była tłumaczem.
Wykształcenie do 1944 roku:
Do wybuchu wojny we wrześniu 1939 ukończył pierwszą klasę gimnazjalną prywatnego Gimnazjum Michała Kreczmara (oficjalna nazwa szkoły: Gimnazjum im. Jana Kreczmara w Warszawie).
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1943 roku, początkowo w 2. kompanii cekaemów porucznika „Prawdzica”, a po „wsypie” wprowadzony do nowego oodziału pchor. Janusza Rajskiego, po rekomendacji Krzysztofa Stefanowskiego, który był w „dwójce” i zapowiedział, że zaproteguje Stanisława do wyjazdu do lasu [Krzysztof Stefanowski „Ren„ ur. 1922, poległ we wrześniu 1944 r. - przyp. red.] Wymieniani koledzy z okresu konspiracji - Maciej i Maria Urbańcowie, Janusz Rajski, Krzysztof Stefanowski. Przydział w czerwcu i lipcu 1944 - Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna ”Broda 53„ - batalion ”Zośka„ - 1. kompania ”Maciek„. Do batalionu ”Zośka„ wprowadzony przez Marię Urbaniec (obecnie Downarowicz) ps. Myszka.
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania kompania - I pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Mühlberg, od 13.10.1944 leczony w szpitalu jeńców AK w Zeithain (filia Stalagu IV B)
Numer jeniecki:
305340
Losy po wojnie:
Geolog, profesor PAN. Maturę zdał po powrocie do kraju, na kursach dla dorosłych przy IV gimnazjum w Krakowie, w lutym 1946 roku. Po maturze studiował na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UJ, kierunek geologia. Po wojnie nie ujawnił swojej działalności w Armii Krajowej.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (15.11.1944), Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Odznaka Pamiątkowa Żołnierzy Batalionu "Zośka" Nr 285, Odznaka Zgrupowania "Chrobry II", Odznaka Pamiątkowa Akcji „Burza”.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, ŚZŻAK - Kraków, materiały Komisji Historycznej ŚZŻAK Okręg Kraków - „Ankiety komisji historycznej ŚZŻAK Okręgu Kraków”, nekrolog prasowy, GW, data emisji 12.02.2020, Dziennik Polski, dnia 12.02.2020
Publikacje:
Trochę więcej niż rok: las - powstanie warszawskie - obóz / Stanisław Saturnin Kwiatkowski. Kraków : Towarzystwo Słowaków w Polsce, 2008
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Po wybuchu wojny we wrześniu 1939 roku, ojciec Stanisława zmarł na serce. Siostra Stanisława w czasie wojny była uczennicą medycznej Szkoły Zaorskiego.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Saturnin Kwiatkowski „Mróz”. Fot. ŚZŻAK Okręg Kraków

Stanisław Saturnin Kwiatkowski „Mróz”. Fot. ŚZŻAK Okręg Kraków

Nasz newsletter