Pseudonim:
"Pogoń"
Data urodzenia:
1920-04-09
Data śmierci:
2019-04-29
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Stołpce
Imiona rodziców:
Adam - Luba z domu Szyrkowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Nowogródzki Okręg Armii Krajowej "Nów" - Stołpecko-Nalibockie zgrupowanie AK por. "Góry" ("Doliny")
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - pułk "Palmiry-Młociny" - dywizjon 27. pułku ułanów - 3. szwadron
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów - Szary
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska (4-krotnie), Medal za Warszawę
Informacje dodatkowe:
Urodzony w Stołpcach w 1920 roku. Od września 1939 do 1942 roku; wewnętrzna działalność konspiracyjna AK w Stołpcach - dowódca drużyny harcerskiej ZWZ pod d-ctwem Trypucia a następnie Andruszkiewicza Adama - Sępa. Od stycznia 1942 roku, pluton saperów - szkolenia saperskie, zbieranie i magazynowanie broni, prowadzenie wywiadu wojskowego. Październik 1943 roku wykonanie wyroku na szefie wywiadu niemieckiego na Stołpce i Nieśwież Mikołaju Szkutce, od marca 1943 roku w 27 puł. AK w Puszczy Nalibockiej - dowodzi taczankami CKM u plut. pchor. Narcyza Kulikowskiego w 3 szwadronie. Akcje przeciwko Niemcom, a od 1 grudnia 1943 roku również przeciwko partyzantom sowieckim w obronie ludności polskiej na ziemi nowogródzkiej, w lipcu 1944 roku, translokacja z kawalerią do Puszczy Kampinoskiej, walki m.in. w bitwie o Lotnisko Bielańskie w Warszawie, w Kiścinnym, Sowiej Woli, Truskawiu, na szosie modlińskiej w Powstaniu Warszawskim, Truskawiu, Roztoce, Pociecha, Zaborowem, Brzozówką, nad Utratą. Po bitwie pod Jaktorowem przedarcie się w lasy końskie, wstąpienie do oddziału por. "Szarego", "Rysia" Antoniego Hedy, działania przeciw Niemcom do 17 stycznia 1945 roku w Żarki, Nieznamierowice, Ruski Brud, Hucisko, Piekiełko w lasach Koneckich. Od lutego 1945 roku w Samodzielnej Brygadzie Kieleckiej Win por./gen "Szarego", a od 1946 do 1947 roku w oddziale por. Mariana Sadowskiego. Ostatni stopień wojskowy w AK - wachmistrz. Przedstawiony do odznaczenia Krzyżem Walecznych i Krzyżem Virtuti Militari. Mjr A. Pilch "Góra", "Dolina", Londyn, dn. 20 styczeń 1992 r. Egz. nr 77. Ujawnił się komunistom (PRL) w kwietniu 1947 roku. Od października 1948 do 1957 roku miał stały nadzór i meldował się 2 razy w tygodniu na UB w Szczecinie. Uhonorowany: Odznaką Gryf Pomorski AK, Odznaką Okręg Wilno - Nów, Odznaką Akcja Burza AK, Honorową Odznaką 27. Pułku Ułanów AK im. Króla Stefana Batorego - 1920, Odznaką Grupy Kampinos AK, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Srebrnym i Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej. W 2002 roku awansowany do stopnia porucznika WP.
Uwagi:
Dowódca pierwszego plutonu w 3 szwadronie (obsługa LKM - RKM). Noszone pseudonimy: Kruk i Kawka.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter