Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1906-05-16
Data śmierci:
1971-06-19
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Imiona rodziców:
Wojciech - Walentyna z domu Kubiak
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
W latach 1923-1927 studiował rzeźbiarstwo i brązownictwo w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu, następnie w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (m.in. u Tadeusza Breyera). Był członkiem Grupy Artystów Wielkopolskich "Plastyka" w Poznaniu i Spółdzielni Rzeźbiarskiej "Forma" w Warszawie.
Oddział:
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - przebywał w obozie jenieckim II D Gross Born. ( niem. Groß Born, obecnie Borne Sulinowo w woj. zachodniopomorskim).
Numer jeniecki:
101568
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu przebywał przez kilka lat w Niemczech, a od 1948 w Anglii. Wskutek długotrwałej choroby stracił pracę, mieszkał w przytułku dla bezdomnych; zmarł w hospicjum pod Londynem.
Miejsce śmierci:
Horton pod Londynem.
Informacje dodatkowe:
Autor m.in. medalu na 100-lecie wybuchu powstania listopadowego (1930), medalu i odznaki pamiątkowej z okazji II powszechnego spis ludności w Polsce (1931), medalu 700-lecia Torunia (1933), medali pamiątkowych z okazji zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta (1934, 1935). Otrzymał kilka nagród w konkursach rzeźbiarskich. Jego medale znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie i Krakowie.
Źródła:
Adam Więcek: Stanisław Repeta, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XXXI, 1988
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Repeta, 1937 rok.

Stanisław Repeta, 1937 rok.

Nasz newsletter