Pseudonim:
"Stach"
Data urodzenia:
1915-05-29
Data śmierci:
1944-08-20
Funkcja:
dowódca kompanii
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Krzemieniec Podolski
Imiona rodziców:
Józef - Stefania
Działalność do 1939 r.:
W latach 1926-1934 uczeń Gimnazjum im. Króla Władysława IV w Warszawie, w wieku 9 lat wstąpił do 17 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. .Instruktor harcerski (od 1935 r. drużynowy 17 WDH w stopniu harcmistrza). W 1935r. rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Współorganizator młodzieżowej organizacji "Orlęta" (komendant praskiego hufca "Orląt")
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
Żołnierz - ochotnik w kampanii wrześniowej 1939 r. 20 września dostał się do niewoli, z której po kilku dniach uciekł.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Już na początku okupacji niemieckiej przystąpił do pracy konspiracyjnej w szeregach Służby Zwycięstwu Polski - ZWZ- AK. Do konspiracji wprowadził swych wychowanków z "Orląt", dla których organizował następnie tajne komplety w szkole zawodowej im. Stanisława Konarskiego i w Gimnazjum im. Króla Władysława IV oraz szkolenia wojskowe. Większość odbyła także kursy samochodowe i praktykę warsztatową. Oddział "Orląt" stał się w 1943 Kompanią Motorową "Orląt". Srzednicki ukończył I kurs Szkoły Podchorążych Piechoty Agricola, otrzymał awans na podporucznika i został dowódcą kompanii. Przydział: Okręg Warszawski Armii Krajowej - Oddział IV (kwatermistrzowski) - Szefostwo motoryzacji ("Benzyna") - kompania motorowa "Orlęta" - dowódca.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Berezyńska 14 m 2
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Gozdawa" - kompania motorowa "Orlęta". W połowie sierpnia przeniesiony do dowództwa odcinka na stanowisko oficera do zadań specjalnych.
Odniesione rany:
Ranny w pierwszych dniach Powstania
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ od pocisku artyleryjskiego w czasie odpierania natarcia niemieckiego na ratusz, w rejonie budynku przy ulicy Daniłowiczowskiej 7.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Virtuti Militari V klasy.
Miejsce pochówku:
Pochowany na Wojskowych Powązkach (B 8-2-37) w kwaterze zgrupowania "Sosna".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisław Srzednicki "Stach" (1915-1944) Fot. AR MPW

Stanisław Srzednicki "Stach" (1915-1944) Fot. AR MPW

Mogiła por. "Stacha" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Mogiła por. "Stacha" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Nasz newsletter