Pseudonim:
"Stasiak"
Data urodzenia:
1914-02-01
Data śmierci:
2013-06-24
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Brwinów
Imiona rodziców:
Wacław - Zofia z domu Schuch
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział III (Operacyjno-Szkoleniowy) - Wydział Lotnictwa "Bociany" - Baza Lotnicza "Łużyce"
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - pluton ochrony sztabu 200
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z miasta z ludnością cywilną.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Żona - Marta Jurowska-Wernerowa (1926-2012), pseudonim "Przyjaciel" Zgrupowania "Żywiciel", z wykształcenia chemik, pracownik Polskiego Radia i Wydawnictwa Naukowo-Technicznego, autorka wielu książek popularnonaukowych z zakresu chemii
Losy po wojnie:
Po wojnie pracował jako konstruktor odlewni m.in. w poznańskich zakładach Cegielskiego i warszawskich zakładach "Prodlew". Popularyzator fizyki, publicysta, autor audycji radiowych, działacz społeczny, wieloletni wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Brwinowa oraz Honorowy Obywatel Gminy Brwinów.
Odznaczenia:
Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce pochówku:
Pochowany na Cmentarzu ewangelicko-reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie, w grobie rodzinnym.
Informacje dodatkowe:
Był synem Zofii z domu Schuch i Wacława Wernera, fizyka, nauczyciela gimnazjalnego, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, akcjonariusza Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Metalowych pod firmą "Norblin, Bracia Buch i T.Werner". W dzieciństwie mieszkał przy ul. Chłodnej w Warszawie, a ok. 1933 przeprowadził się z rodziną do Brwinowa, gdzie mieszkał do końca życia. Absolwent warszawskiego gimnazjum im. Batorego w Warszawie. Był podharcmistrzem 23. WDH "Pomarańczarnia". Następnie studiował na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, odbywając praktyki zawodowe w rodzinnej fabryce Norblina. Studia ukończył już podczas okupacji niemieckiej.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter