Pseudonim:
"Stenia"
Data urodzenia:
1926-11-13
Data śmierci:
2021-05-18
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Franciszek - Florentyna z domu Sułek
Wykształcenie:
Przed wojną uczennica szkoły Pań Jadwig Kowalczykówny i Jawurkówny w Warszawie ul. Wiejska 5. W okresie okupacji uczęszczała na tajne komplety i do Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku, początkowo w oddziale Armii Krajowej na Grochowie następnie w harcerskim Oddziale "Żbik".
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wilcza
Oddział:
Od 1 VIII 1944 r. w 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" na ul. Chmielnej (jej wprowadzającym był Robert Skupieński ps. "Kretowicz")
Losy po Powstaniu:
Wywieziona z rodziną do Stalagu Lamsdorf, gdzie zachorowała i została oddzielona od krewnych. Następnie przewieziona do obozu pod Stargardem Szczecińskim pilnowanym przez Niemców i Ukraińców. Stąd została przewieziona do Austrii do obozu w Liesing-Wien. Tam przeżywała naloty amerykańskie.
Numer obozowy:
8123
Losy po wojnie:
Do Polski wróciła wiosną 1945 r. Początkowo mieszkała w Krakowie, następnie powróciła do Warszawy, zamieszkała na Grochowie w zniszczonym domu. W 1947 r. wyszła za mąż. Wychowała dwójkę dzieci. Nie ujawniała swojej działalności w Armii Krajowej przed "Komisją Likwidacyjną b. AK". Była prześladowana za nie przystąpienie do PZPR. Pracowała zawodowo do 1981 r. - początkowo w Polskim Radiu – ostatnio w Centralnym Instytucie Przemysłu Mleczarskiego na ul. Hożej w Warszawie.
Nazwisko po mężu :
Dobraczyńska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny Północny w Warszawie (Wólka Węglowa), kwatera S-II-6, rząd 7, grób 8.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW. Miejsce pochowania za ZCK
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stanisława Gawlik "Stenia". Fot. archiwum rodzinne

Stanisława Gawlik "Stenia". Fot. archiwum rodzinne

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Joachima Joachimczyka ps. "Joachim".  Śródmieście Północne. Grupa sanitariuszek i łączniczek z plutonu 569 -  2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" na podwórzu kamienicy Chmielna 57. Na zdjęciu od lewej: NN, sanit. Krystyna Kamać "Szafrańska", sanit. Jadwiga Mundkowska "Dina Pękałówna",  łączn. Irena Loga "Modrzewska", łączn. Halina Loga "Średzka", łączn. Maria Sturgólewska "Poręba",sanit. Stanisława Gawlik "Stenia". Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2109

Fotografia z Powstania Warszawskiego autorstwa Joachima Joachimczyka ps. "Joachim". Śródmieście Północne. Grupa sanitariuszek i łączniczek z plutonu 569 - 2. Harcerskiej Baterii Artylerii Przeciwlotniczej "Żbik" na podwórzu kamienicy Chmielna 57. Na zdjęciu od lewej: NN, sanit. Krystyna Kamać "Szafrańska", sanit. Jadwiga Mundkowska "Dina Pękałówna", łączn. Irena Loga "Modrzewska", łączn. Halina Loga "Średzka", łączn. Maria Sturgólewska "Poręba",sanit. Stanisława Gawlik "Stenia". Ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. MPW-IP/2109

Nasz newsletter