Pseudonim:
"Piętrowiec"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1944-08-02
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 88 Miejsce: 7
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków)
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 6 Rejon "Helenów" (Pruszków)
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Został rozstrzelany w masowej egzekucji dokonanej przez Niemców przy żwirowni pruszkowskiej (położonej około pół kilometra od cmentarza żydowskiego, przy ul. Żwirowej). Szacuje się, że w grupie tej znalazło się przynajmniej 34 mężczyzn, zarówno mieszkańców okolicznych domów położonych w pobliżu żwirowni, mieszkańców Warszawy i żołnierzy Armii Krajowej. Zbrodnia ta miała mieć charakter odwetowy za działalność polityczną rozstrzelanych oraz została dokonana na osobach uznanych przez Niemców za żołnierzy oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim. Wśród zamordowanych mieli być i tacy, którzy nie mieli przy sobie dokumentów, ale posiadali uzbrojenie. Mężczyzn tych rano Niemcy mieli wyłapać na przedmieściach Pruszkowa. Polegli wówczas m. in. kapral Zygmunt Marchel ps. Knieja i Kazimierz Popek (IV Obwód „Grzymała”, Ochota, Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej).
Miejsce pochówku:
Pochowany został w mogile zbiorowej na gliniankach przy cegielni Potulickich, między Pruszkowem a Komorowem. Wiosną 1945 roku 31 ofiar egzekucji zostało ekshumowanych i pochowanych na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kraszewskiego 23 w Pruszkowie.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939–1945. Województwo stołeczne warszawskie, Warszawa 1988, s. 246; Archiwum IPN, sygn. BU 2448/1004, Ankiety Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce oraz Okręgowej Komisji Badania Hitlerowskich w Warszawie, zebrane w latach 1968-1972. Ankiety dotyczące województwa warszawskiego-XV. Powiat Pruszków: ankiety. Egzekucje m. Pruszków, s. 273.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter