Pseudonim:
"Lubicz"
Data urodzenia:
1922-04-11
Data śmierci:
2012-09-01
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stefan - Helena z domu Wróblewska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Miejskiego Gimnazjum stolarskiego - ul. Sandomierska 12. Ukończył kurs rysunku technicznego (Pankiewicza 3)
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lata 1942 roku, ZWZ-AK : wprowadzony przez Tadeusza Telesińskiego ps. "Tadeusz". Pracował w kolportażu i punkcie rozdzielczym przy ul. Hożej 7/36. Przydział od wiosny 1943 r. V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II") sekcja "S" - sekcyjny kpr. "Kłos" ( J. Woźniak). 1943/1944 - szkoła podoficerska, szkolenie w mieszkaniu B. Dembińskiego przy Filtrowej 68/130
Adres przed Powstaniem:
Natolin k. Warszawy
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II")
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - wyszedł z ludnością cywilną. Wywieziony do pracy przymusowej w Niemczech.
Losy po wojnie:
Pozostał na stałe w Anglii. Mieszkał w Londynie. Przez ponad 36 lat pracował w biurze projektowym dla przemysłu metalurgicznego. Członek środowiska II Batalionu Szturmowego "Odwet"
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy
Miejsce śmierci:
Buckley, Wielka Brytania
Miejsce pochówku:
Warszawa, pochowany na Cmentarzu w Wilanowie
Informacje dodatkowe - losy po Powstaniu:
1 sierpnia 1944 roku brał udział w ataku na wille przy ul. Sędziowskiej. Ranny w obie nogi, opatrzony na punkcie sanitarnym. Schwytany nocą przez patrol artylerii przeciwlotniczej podczas próby przedostania się przez Pole Mokotowskie. Wraz z innymi wywieziony przez Niemców do Pruszkowa (Dulag 121), skąd uciekł i przedostał się do rodziców do Natolina. Na początku września 1944 r. aresztowany wraz z innymi młodymi mężczyznami i wywieziony do pracy przymusowej w Dreźnie (droga przez obóz w Częstochowie). Pracował w Zakładach Zbrojeniowych w Groditz. Następnie wywieziony w okolice Luksemburga do kopania rowów, a stamtąd do Neuerburga. Oswobodzony przez Amerykanów 26 lutego 1945 roku. Po wyzwoleniu przebywał w polskim Obozie Zbornym nr 1 w Paryżu. Następnie w Anglii i w Polskim Obozie Forfar w Szkocji. Służył w 4 Dywizji Piechoty, 1 Brygadzie Grenadierów - w 2 Batalionie. W 1945 roku ukończył szkołę podchorążych piechoty i kawalerii zmotoryzowanej w Szkocji. W 1946 r. dostał się na Wydział Mechaniczny w Portsmuth. Dyplom inżynierski otrzymał w 1950 roku. Pracował w Hucie Żelaza, w kreślarni, przy rozbudowie zakładów.
Publikacje:
II Batalion Szturmowy "Odwet" Armii Krajowej : suplement / oprac. Maria Sułowska-Dmochowska.
Źródła:
MPW ankieta, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefan Malinowski ps."Lubicz". Fot.  archiwum rodzinne Marka Penconka.

Stefan Malinowski ps."Lubicz". Fot. archiwum rodzinne Marka Penconka.

Korespondencja obozowa  z października 1944 ( Pulsen Lager - Riesa - Saksonia). Fot. Marek Penconek - archiwum rodzinne.

Korespondencja obozowa z października 1944 ( Pulsen Lager - Riesa - Saksonia). Fot. Marek Penconek - archiwum rodzinne.

Nasz newsletter