Pseudonim:
"Roman"
Data urodzenia:
1906-09-01
Data śmierci:
1994-01-16
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Stopień:
podporucznik rezerwy artylerii (1935) - porucznik (15.08.1944)
Miejsce urodzenia:
Łódź
Imiona rodziców:
Roman Antoni - Barbara Katarzyna z domu Witoszyńska
Przebieg służby wojskowej:
W okresie od 14 sierpnia 1929 r. do 24 czerwca 1930 r. słuchacz Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim, którą ukończył w stopniu kaprala podchorążego - lokata 58 / na 83. Po szkole służył w 3. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, awansowany do stopnia plutonowego podchorążego. W 1935 r. awansowany do stopnia podporucznika, służył w 27. pal we Włodzimierzu Wołyńskim.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1939 r. - Związek Walki Zbrojnej - Obwód Warszawa-Powiat - placówka w Piastowie, zaprzysiężony przez ppor. "Mruka" (Bolesław Szczawiński) w listopadzie tego roku. Brał udział w wyrabianiu fałszywych dokumentów dla osób zagrożonych deportacją z Piastowa do Rzeszy, uczestniczył w spaleniu akt osobowych w siedzibie Urzędu Gminy - przy współpracy z "Kamińskim" z 7. pułku piechoty ZWZ "Madagaskar" - "Garłuch". Od 1943 r. brał udział w akcji odbioru zrzutów organizowanej przez komórkę "25-K" Oddziału V Komendy Głównej AK. W swoim mieszkaniu przy ul. Brandta 9 m. 1 w Piastowie zorganizował tajny magazyn broni. Przydział w lipcu 1944 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K" - "Turbacz", "49")
Numer legitymacji AK:
646
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Czata 49"; na Starym Mieście - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - Brygada Dyspozycyjno-Zmotoryzowana NSZ "Koło" - pluton żandarmerii - zastępca dowódcy. Po przejściu do Śródmieścia - Okręg Warszawski AK - Komenda Placu Śródmieście-Południe.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe.
Awanse:
Awansowany 1.10.1944 r. do stopnia porucznika rozkazem Zastępcy Dowódcy AK z 26.09.1944 r. ze starszeństwem z dn. 15.08.1944 r.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Uciekł z transportu do Pruszkowa w okolicy Włoch pod Warszawą i 6 października powrócił do swojego domu w Piastowie. Do stycznia 1945 r. nadal działał w Armii Krajowej, jako dowódca oddziału specjalnego III Samodzielnego Batalionu Saperów na linii kolejowej Częstochowa - Kraków.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (dwukrotnie: 30.12.1949 - Londyn), Medal Wojska (15.08.1948), Krzyż Armii Krajowej (11.03.1975 - Londyn).
Miejsce śmierci:
Warszawa.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefan Piotrowski jako podchorąży rezerwy artylerii

Stefan Piotrowski jako podchorąży rezerwy artylerii

Stefan Piotrowski jako podporucznik 27. Pułku Artylerii Lekkiej we Włodzimierzu Wołyńskim

Stefan Piotrowski jako podporucznik 27. Pułku Artylerii Lekkiej we Włodzimierzu Wołyńskim

Stefan Piotrowski z żoną Jadwigą i córkami - 10.06.1942 r.

Stefan Piotrowski z żoną Jadwigą i córkami - 10.06.1942 r.

Stefan Piotrowski z rodziną  w Piastowie - 1943 r.

Stefan Piotrowski z rodziną w Piastowie - 1943 r.

Stefan Piotrowski z rodziną w Piastowie - 1943 r.

Stefan Piotrowski z rodziną w Piastowie - 1943 r.

Powstanie Warszawskie - awans do stopnia porucznika

Powstanie Warszawskie - awans do stopnia porucznika

Powstańcza legitymacja Armii Krajowej

Powstańcza legitymacja Armii Krajowej

Stefan Piotrowski  - lata 80-te

Stefan Piotrowski - lata 80-te

Stefan i Jadwiga Piotrowscy - lata 80-te

Stefan i Jadwiga Piotrowscy - lata 80-te

Nasz newsletter