Pseudonim:
"Sroka”
Data urodzenia:
1925-04-03
Data śmierci:
2001-11-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
imiona rodziców:
Stanisław - Józefa z domu Michalak
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń Szkoły Powszechnej przy ul. Chmielnej 11. Praktykę zawodową odbywał w warsztacie ślusarskim.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. przeszedł szkolenie wojskowe, zajęcia z bronioznawstwa, na które przychodziło kilku młodych ludzi, odbywały się m.in. w mieszkaniu jego siostry, Stanisławy, przy ul. Pańskiej 80 m. 14. Jego przydział konspiracyjny nie jest znany; zbiórkę przed godziną "W" wyznaczoną miał na Mokotowie, lecz nie udało mu się tam dotrzeć.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Grzybowska 62 m. 53
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - kompania szturmowa "Szafrański"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny 19.08.1944 r. podczas walk o Politechnikę Warszawską - przestrzelona dłoń; kontuzjowany w głowę spadającymi cegłami. Przekazany do szpitala polowego przy ul. Lwowskiej róg Koszykowej, gdzie przebywał około miesiąca, następnie wrócił do kompanii.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel. Od stycznia do 20.4.1945 r. pracował niewolniczo na rzecz Howaldtswerke Hamburg.
Numer jeniecki:
223219
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu sowiecki lekarz zakwalifikował rękę do amputacji, jednak ręka została uratowana przez młodą, nieznaną lekarkę. Po leczeniu powrócił do kraju, zamieszkał w Łodzi, gdzie odnalazł rodziców i siostrę. Pracował w Łódzkich Zakładach Metalowych. Ożenił się. Miał dwóch synów Pawła i Leszka i dwóch wnuków.
Miejsce śmierci:
Łódź, pochowany na Cmentarzu katolickim św. Franciszka przy ul. Rzgowskiej 156/158, w Łodzi.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Stefan z siostrą Stanisławą Mikołajewską - Bielany 1942 r.

Stefan z siostrą Stanisławą Mikołajewską - Bielany 1942 r.

Stefan Rzodkiewicz - zdjęcie powojenne

Stefan Rzodkiewicz - zdjęcie powojenne

Stefan Rzodkiewicz - zdjęcie powojenne

Stefan Rzodkiewicz - zdjęcie powojenne

Nasz newsletter