Pseudonim:
Lusia
Data urodzenia:
1925-10-03
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Stefania z domu Wichrowska
Wykształcenie do 1944 r.:
W okresie od września 1940 r. chodziła do III Miejskiej Szkoły Zawodowej Żeńskiej w Warszawie przy ul. Białostockiej 4, którą ukończyła w 1943 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od czerwca 1942 r. w Zjednoczeniu Robotników Polskich. Pełniła obowiązki łączniczki-kolporterki, następnie została skierowana do grupy kobiet szkolonych do ochrony obiektów przemysłowych na wypadek akcji zbrojnej w mieście. Od 1943 r. zaczęła pracę w fabryce karabinów na Woli będącej pod zarządem firmy „Steyer-Daimler-Puch”. W fabryce brała bezpośredni udział w zakonspirowanej produkcji części do pistoletów automatycznych „Błyskawica”. Niezależnie od pracy przy produkcji części brała udział w transporcie części do „Błyskawic” i „Visów” oraz kolportażu prasy konspiracyjnej „Myśl Robotnicza”, „Głos Robotnika" i „Towarzysz Pancerny”.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Leszno 33
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Leśnik" - kompania miotaczy płomieni.
Szlak bojowy:
Wola - Muranów - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
21.09.1944 ujęta na Górnym Czerniakowie, ukrywała się na statku „Bajka”. Przeprowadzona do kościoła św. Wojciecha na Woli skąd następnie w grupie kobiet skierowana do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. 23.09.1944 r. udało jej się zbiec z obozu i przebywała w Nowym Targu.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracowała Stołecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym Warszawskiej Spółdzielni Spożywczej, Warszawskich Zakładach Przemysły Piekarniczego, Przedsiębiorstwie Robót Zmechanizowanych, Stołecznym Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej i Banku Handlowym w Warszawie. W latach 1963-1967 uzupełniła wykształcenie i ukończyła Liceum Ogólnokształcące dla pracujących.
Odznaczenia :
Krzyż Walecznych (rozkaz nr 16 dowództwa Grupy Północ" z 26.08.1944 )
Nazwisko po meżu:
Sztymelska - Karczewska
Rodzina uczestnicząca w Powstaniu:
W Powstaniu Warszawskim brał udział jej ojciec Władysław
Żrodła:
MPW-P/5901 - archiwum zgrupowania AK „Leśnik”
Publikacje:
Jakub Żbikowski: Zgrupowanie Armii Krajowej „Leśnik” Geneza i szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim, Warszawa 2007 s. 132, 225 tu Stefania Getter (Sztemerska) „Lusia"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter