Pseudonim
"Mama"
Data urodzenia
1909-12-14
Data śmierci
1981-09-24
Stopień
-
Stopień
kapral
Numer legitymacji AK
7140 / 556
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Wojciech - Ludwika z domu Brańska
Nazwisko panieńskie
Stefania Gawałkiewicz
Wykształcenie i działalność sportowa do 1939 r.
Absolwentka szkoły średniej - brak bliższych danych.Była gimnastyczką sportową w Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół” w Warszawie, w roku 1929 i 1931 dwukrotnie zdobywała pierwsze, a w 1933 roku trzecie, miejsce w tzw. Zawodach Gimnastycznych o Pierwszeństwo, które były zawodami równymi rangą dla mistrzostw Polski. Reprezentowała Polską na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku . W wieloboju drużynowym na tych zawodach zajęła szóste miejsce (na osiem startujących ekip). Jej partnerkami w drużynie olimpijskiej były Alina Cichecka, Marta Majowska, Wisława Noskiewicz, Matylda Osadnik, Klara Sierońska, Janina Skirlińska. W punktacji indywidualnej wieloboju uplasowała się kolejno na czterdziestym dziewiątym miejscu (na 64 startujące zawodniczki), a na poszczególnych przyrządach: poręcze – 43., równoważnia 56., skok przez konia – 21.
Praca
W latach 1928–1941 pracowała w Domu Braci Jabłkowskich. Prawdopodobnie również szyła zarobkowo (po wojnie została Mistrzynią Krawiecką). Zawód wpisany w dokumentach z okresu okupacji niemieckiej (kenkarcie) - ekspedientka. Zawód podany w zapisach Polskiego Czerwonego Krzyża - urzędnik.
Adres zamieszkania
Warszawa, ul. Kościelna 5 m. 8
Oddział
Armia Krajowa - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj" - Kwatermistrzostwo. W opracowaniach podawany także przydział do 1. kompanii „Tadeusz” - pluton „Orlik
Szlak bojowy
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B w Sandbostel, następnie osadzona w Stalagu VI C Oberlangen
Numer jeniecki
224329
Losy po wyzwoleniu
Po wyzwoleniu służyła w Women’s Air Force Auxiliary Service
Losy po wojnie
17.08.1946 roku została zarejestrowana w Polskim Czerwonym Krzyżu w Szczecinku jako powracająca z Lubeki. Mieszkała w Szczecinie. Działaczka Polskiego Związku Gimnastycznego. Członkini Izby Rzemieślniczej w Szczecinie - czeladnik krawiectwa.
Nazwiska
Stefania Krupa z domu Gawałkiewicz, po wojnie Kołakowska - wyszła za mąż za Antoniego Kołakowskiego ps. "Antek", "Tolek", żołnierza Pułku AK 'Baszta" oraz VII zgrupowania (batalion) "Ruczaj"
Odznaczenia
Pośmiertnie odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym. Uhonorowana także Odznaką "Gryfa Pomorskiego"
Miejsce śmierci
Szczecin
Informacje dodatkowe
Dwukrotnie zamężna: Henryk Krupa (gimnastyk sportowy, zawodnik warszawskiej Skry, reprezentant Polski, ślub w 1932) i Antoni Kołakowski uczestnik Powstania Warszawskiego, (małżeństwo od 1946), miała dwoje dzieci: Stefan Krupa (ur. 1934) i Alicja Kołakowska (ur. 1947). Wybuch II wojny światowej zastał Stefanię Krupę na wczasach w Radości. 2 września 1939 roku pożegnała się z mężem Henrykiem Krupą, który szedł na wojnę, zaś Stefania z synem Stefanem skierowali się w ucieczce przed Niemcami na Wschód. Po wiadomości o ataku Armii Czerwonej, (była wówczas w okolicach Bielska), powróciła do Warszawy. Podczas okupacji w 1943 roku przebywała u rodziny ze strony męża we wsi Luchowo Dolne. Była tam świadkiem wysiedlenia wsi przez wojska niemieckie. Uratowała się razem z synem i częścią rodziny, dzięki dokumentom poświadczającym jej zamieszkanie w Warszawie.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, PCK, MPW-teczka, archiwum rodzinne. Skany zdjęć i dokumentów z archiwum rodzinnego udostępnił Igor Niewiadomski
Publikacje
Głuszek, Leksykon 1999, s. 243; Pawlak, Olimpijczycy, s. 135; Porada, Igrzyska, s. 825. Polski Komitet Olimpijski: Stefania Krupa – sylwetka w portalu www.olimpijski.pl. Wielka ilustrowana encyklopedia Powstania Warszawskiego. T. 5, Wykaz uczestników-żołnierzy powstania warszawskiego A-Ko / red. nauk. Piotr Rozwadowski. Wyd. "Bellona", Fundacja " Warszawa Walczy 1939-1945", 2004. M. Ćwikowski, Śladami walk żołnierzy VII-go zgrupowania AK „Ruczaj”, Warszawa 1998, s. 188.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram